تجمل‌گرایی با سنگ قبر/ سودی که با فوت ایرانی‌ها عاید چینی‌ها می‌شود
تجمل‌گرایی با سنگ قبر/ سودی که با فوت ایرانی‌ها عاید چینی‌ها می‌شود

شاید یکی از مهم‌ترین مواردی که برای بازماندگان متوفی بعد از فارغ شدن از رسومات تشییع و تدفین و برگزاری مراسم‌ها مطرح خواهد شد سفارش لوح و یا سنگ‌قبری باشد که بتواند نامی از عزیز آن‌ها را به یادگار بگذارد، اما قصه این سنگ‌قبرها هم برای خود جالب بوده به‌طوری‌که رقابت تجمل در اینجا هم به سراغ برخی آمده است.

در همین ایام که بسیاری از مردم با فشارهای اقتصادی گوناگون دست‌وپنجه نرم می‌کنند و از هر طرف مسائل گوناگون زندگی مردم را تحت تأثیر خود قرار داده است گاه شاهد افرادی هستیم که اشرافی گری با خون و پوستشان آمیخته‌شده است و به هر ترتیب باید در مسابقه تجمل‌گرایی گوی سبقت را از دیگران ربوده و خود را یک سر و گردن بالاتر از بقیه نشان دهند.

گاه این تجمل‌گرایی در شرایط روزمره زندگی رخ می‌دهد و برخی با خرید ماشین‌های لوکس و گران‌قیمت به سراغ این مانور تجمل می‌روند و گاه با برگزاری مهمانی‌هایی که شاید گوشه‌ای از آن خوراک چندین خانوار را در یک شهر فراهم کند.

اما موضوع جایی تأسف‌بارتر می‌شود که این سبک از زندگی حتی بعد از مرگ افراد نیز گریبان گیر آن‌ها شده و این میراث را با خود به دنیای باقی نیز خواهند برد اما غافل از اینکه در آن‌سوی مرز خبری از برگزاری مانور و فخرفروشی نخواهد بود.

شاید یکی از مهم‌ترین مواردی که برای بازماندگان متوفی بعد از فارغ شدن از رسومات تشییع و تدفین و برگزاری مراسم‌ها مطرح خواهد شد سفارش لوح و یا سنگ‌قبری باشد که بتواند نامی از عزیز آن‌ها را به یادگار بگذارد و با عبور رهگذران فاتحه‌ای نثار کنند اما قصه این سنگ‌قبرها هم برای خود جالب بوده به‌طوری‌که مسابقه تجمل در اینجا هم به سراغ برخی آمده است.

برای روشن‌تر شدن این موضوع با محمد ناجی یکی از شاغلان حرفه سنگ‌تراشی و حکاکی سنگ رفتیم تا از کم و کیف این کار باخبر شویم.

ناجی  با بیان اینکه تاکنون با رفتارهای متفاوتی از سوی مشتریان مواجهه شده است که برای سفارش سنگ‌قبر به سراغ آن‌ها آمده‌اند ادامه داد: برخی افراد هنگام مراجعه صرفاً به دنبال سنگی هستند که بتواند یادی از عزیز ازدست‌رفته‌شان را ماندگار کرده و بیشتر سعی می‌کنند با قطعه شعری حال و هوای غم خود را به دیگران انتقال دهند.

وی ادامه داد: متأسفانه برخی در انتخاب سنگ فقط در فکر زیبایی، قیمت و یا برند خاص و صرفاً وارداتی بودن آن هستند.

ناجی با بیان اینکه قیمت سنگ‌قبر با حکاکی آن از ۲۵۰هزار تومان شروع می‌شود و به‌صورت طبیعی تا ۷۰۰هزار تومان و حوالی این قیمت‌ها است تصریح کرد: سنگ‌های به ابرند مای خارجی هستند که قیمت آن‌ها میلیونی بوده و تنها مشتریان خاص با تفکر خاص خودشان هستند که خریدار این کالاها هستند.

وی ادامه داد این کالاها که باید به‌صورت سفارشی و از شهرهای بزرگ‌تر تهیه شود گاهی قیمت‌های ۳۰میلیون ۵۰میلیون و یا بالاتر را نیز به خود می‌بینند که متأسفانه برخی هر چه قیمت کالا بیشتر باشد بیشتر راغب به خرید می‌شوند.

رد پای چشم‌بادامی‌ها در مراسمت عزاداری هم دیده می‌شود

ردپای چینی‌ها را می‌توان هر جای ایران دید به‌نوعی که برای خرید هر کالا شما معادل چینی آن را نیز پیدا خواهید کرد.

ناجی در خصوص جنس و مرغوبیت کالاهای ایرانی و خارجی این‌طور عنوان کرد: در حال حاضر چینی‌ها با حضور در بازار ایران و خرید کم کیفیت‌ترین مواد کارخانه‌های سنگ‌بری ویل معادن سنگ ایران با قیمت پایین کرده  و پس از فرآوری با مواد آن‌ها را مجدد به ایران صادر می‌کنند و به اسم کالای خارجی در بازار ایران به فروش می‌رسانند.

حجت‌الاسلام علی زحمت‌کش کارشناس مسائل مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه در اسلام تجمل‌گرایی و فخرفروشی بسیار مذمت شده است تصریح کرد: ظاهربینی و نگاه صرف به ظواهر دنیایی در اسلام نهی شده و انسان باید نگاه خود را معطوف به معنویات کند.

وی بابیان اینکه بر اساس روایات برمی‌آید این موضوع است که آنچه در آخرت به داد انسان‌ها خواهد رسید تقوا و عمل نیک است ادامه داد: متأسفانه در برخی از اوقات شاهد هستیم در مراسمات ترحیم که فلسفه ان برای عبرت گرفتن است بسیاری فقط با برگزاری مراسمات تشریفاتی سعی در خودنمایی دارند که این رفتار تأثیری برای انسان دران دنیا نخواهد داشت.

متأسفانه این ارقام که برای برخی به‌راحتی و تنها برای فخرفروشی صرف می‌شود به‌راحتی می‌تواند زندگی افرادی را تحت تأثیر قرار داده و علاوه بر اینکه نیاز بسیاری از افراد محروم را برآورده کند چراغ راهی برای قبر و سختی‌های پس‌ازآن باشد.

انتهای پیام/