بیهقی زبان گویا و صادق تاریخ است
بیهقی زبان گویا و صادق تاریخ است

پژهشگر و استاد تاریخ گفت: ابوالفضل بیهقی زبان گویا و صادق در حوادث تاریخی است.

به گزارش بصیر سبزوار؛ سید مهدی سیدی شب گذشته در همایش سالانه بزرگداشت ابوالفضل بیهقی پدر نثر فارسی با بیان اینکه بیهقی نگاهی بدیع به تاریخ و ثبت وقایع داشته است اظهارداشت: صداقت گفتار و گویایی بارزترین ویژگی نثر بیهقی است.

وی با بیان اینکه بیهقی جز اولین و معدود مورخانی است که تاریخ را به زبان فارسی به رشته تحریر درآورده است بیان داشت: اطلاعاتی بی نظیری از حکومت سلجوقیان غزنویان و دیگر سلسله های توسط این مورخ به ثبت رسیده است.

سیدی در ادامه با بیان اینکه نثر بیهقی از ظرائف هنری و صنایع ادبی سرشار است تاکید کرد: این نثر علاوه بر متنی تاریخی به عنوان متونی ادبی دسته بندی می شود که می توان آن را در بهترین زمره متون ادبی فارسی نام برد.

این پژوهشگر و تاریخ شناس با اشاره به اینکه بیهقی مورخی است واقع گرا و ارمان خواهد تصریح کرد: این ادیب و تاریخ نگار گاهی برای ثبت به ریز ترین مسائل پرداخته و گاهی با دقت تمام از مسائلی گذر کرده که هیچ خللی به متن اصلی و تاریخ وارد نشده است.

وی با اشاره به اینکه تاریخ بیهقی همچون میراثی گرانبها در دستان ما است ادامه داد: بسیاری از ادیبان و استادان زبان فارسی در عصر جدید تحت تاثیر این شخصیت بزرگ تاریخ قرار دارند.

نهمین همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی با حضور ادیبان ،مورخان و چهره های سرشناس کشوری در تالار کاشفی سبزوار برگزار شد در این مراسم از تمبر یادبود این همایش نیز رونمایی شد.

انتهای پیام/