ذخیره سازی خون بند ناف نوزادن در سبزوار با اقبال عمومی مواجه شد
ذخیره سازی خون بند ناف نوزادن در سبزوار با اقبال عمومی مواجه شد

اشکان مزدگیر، مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور در گفت‌و‌گو بابصیر سبزوار با اعلام خبر راه اندازی دفتر بانک خون بند ناف رویان در سبزوار اظهار کرد: سال گذشته دفتر بانک خون بندناف رویان بنا به استقبال مردم سبزوار در این شهرستان افتتاح شد و تا به امروز با موفقیت و فعالیت […]اشکان مزدگیر، مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور در گفت‌و‌گو بابصیر سبزوار با اعلام خبر راه اندازی دفتر بانک خون بند ناف رویان در سبزوار اظهار کرد: سال گذشته دفتر بانک خون بندناف رویان بنا به استقبال مردم سبزوار در این شهرستان افتتاح شد و تا به امروز با موفقیت و فعالیت چشمگیری همراه بوده است.
وی در رابطه با اهمیت ذخیره سازی خون بند ناف اعلام کرد: بندناف، غنی از سلول‌های بنیادی خون ساز است که در موقع تولد به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود اما ذخیره آن در بانک خون بندناف می تواند برای درمان ۸۰ نوع بیماری لاعلاج مورد استفاده قرار گیرد.
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور با اعلام اینکه در حال حاضر بخشی از آمار ذخیره سازی خون بند ناف خراسان رضوی به دو دفتر فعال سبزوار و نیشابور اختصاص دارد، گفت: با توجه به درخواست مردم سبزوار جهت بهره‌مندی از خون بند ناف فرزند خود، برآن شدیم تا با راه اندازی دفتری در این شهرستان، اقدامی مثبت در جهت نگه داری خون بند ناف، افزایش سطح فرهنگ و درمان بیماری برداریم.
وی با اعلام اینکه ذخیره سازی خون بند ناف یک بیمه بیولوژیک است، افزود: بانک خون بند ناف در ۳۱ استان فعالیت دارد و در حال حاضر بیش از ۱۱۵ هزار نمونه فریز شده خون بند ناف در بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان موجود است.
مزدگیر خاطر نشان کرد: خون بند ناف در حال حاضر برای درمان بیماری‌هایی از قبیل سرطان‌های خون، تالاسمی، بیماری‌های نقص سیستم ایمنی کاربرد دارد و تحقیقات در زمینه کاربرد آن‌ها در بیماری با منشا عصبی مثل فلج مغزی و اوتیسم، پارکینسون و بیماری‌های مشابه در حال انجام می‌باشد.
وی ادامه داد: خون بند ناف جایگزینی مناسب برای پیوند مغز استخوان است که یک عمل دردناک تهاجمی می باشد، و همچنین بنا به نظر پزشک پیوند با تعداد تطابق ژنتیکی کمتری نسبت به مغز استخوان قابل پیوند می باشد، مضاف بر اینکه جمع آوری آن بسیار راحت تر و با سهولت بیشتری انجام می گیرد.
مزدگیر افزود: نمونه‌های خوب و موفق استفاده از ذخیره بند ناف در کشور ۳۰۰ مورد بوده که این موارد غالبا در بیماران با منشاء خونی استفاده شده است.
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور تصریح کرد: سلول های بنیادی خون بند ناف جمع آوری شده در دمای منفی ۱۹۶ درجه فریز و تا مدت ۲۵ سال قابلیت نگهداری دارند؛ کارشناسان آموزش دیده با حضور در بیمارستان‌های شهرستان سبزوار خون بند ناف نوزادان را در دقایق ابتدایی زایمان ذخیره سازی کرده و جهت آزمایشات به تهران منتقل می‌کنند.
مزدگیر گفت: اکثر پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهرستان سبزوار با توجه به اهمیت ذخیره سازی خون بند ناف، بیشترین همراهی و هماهنگی را داشته و با مشاوره خود به مادران باردار، اهمیت ذخیره سازی خون بند ناف را به مراجعین خود یادآور می‌شوند.
وی خبر داد: در حال حاضر با توجه به حجم زیاد تقاضا به افرادی که امکان پرداخت مبلغ هزینه ذخیره سازی خون بند ناف را ندارند، شرایط اقساط و تسهیلات بانکی تعلق گرفته که می‌توانند پروسه ذخیره سازی را با شرایط تقسیطی انجام دهند.
مزدگیر با تاکید بر اینکه مشاوره ذخیره سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف کاملا رایگان است و مادران می توانند برای راهنمایی‌های لازم به دفتر بانک خون بندناف رویان سبزوار مراجعه نمایند، گفت: دفتر بانک خون بند ناف رویان در سبزوار صبح‌ها از ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه لغایت ۱۲ و ۳۰ دقیقه و عصرها از ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه لغایت ۲۰ و ۳۰ دقیقه به آدرس چهارراه بیمارستان شهیدان مبینی، ابتدای خیابان صائب، ساختمان پزشکان رازی، طبقه دوم آماده پذیرش و ارائه مشاوره تخصصی و رایگان به مادران باردار است.
انتهای پیام/