رئیس اداره محیط زیست سبزوا گفت: بیش از 40 هزار هکتار مناطق حفاظت شده محیط زیست در سبزوار وجود دارد.

به گزارش بصیرسبزوار، حمید صادقی به مناسبت روز جهانی حیات وحش در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بیش از ۴۰ هزار هکتار مناطق حفات محیط زیست در سبزوار وجوددارد اداکه داد: دو منطقه شیر احمد و پروند مناطق حفاظت شده سبزوار است که بیش از ۵۰  گونه حیات وحش در این مناطق زیست می کنند.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از اصلی ترین مشکلات در حفاظت از مناطق کمبود نیروی انسانی است تصریح کرد: بر اساس استاندارد برای هر یک هزار هکتار یک نیروی محیط بان باید وجود داشته باشد که باتوجه به مناطق حفاظت شده در سبزوار باید ۴۰ نیروی محیط بان داشته باشیم که متاسفانه این تعداد نیرو در سبزوار نداریم.

 

صادقی با بیان اینکه بیش از ۸۰ هزار هکتار دیگر نیز انتظار اخذ مجوز های لازم برای تبدیل شدن به مناطق حفاظت شده هستند ادامه داد: در حال حاضر منطقه ریوند و کمر قلعه به عنوان مناطق شکار ممنوع مشخص شده اند که در صورت اخذ مجوز این مناطق به مناطق حفاظت شده تبدیل خواهد شد که نیاز به ایجاد پایگاه های حفاظتی مجزا دارد.

 

رئیس اداره محیط زیست سبزوار همچنین با اشاره به وجود گونه های در حال انقراض مانند پلنگ یوز و گربه وحشی تصریح کرد: به تازگی نیز دوربین های مناطق حفاظتی تصاویری از شاه روباه ثبت کرده است.

 

وی در ادامه با اشاره به فعالیت سه گروه حوزه محیط زیست در سبزوار ادامه داد: این افراد با انجام فعالیت عای در حوزه فرهنگ سازی و همچنین اطلاع رسانی در خصوص وجودافراد متخلف در حوزه محیط زیست یاور اداره هستند.

 

انتهای پیام/