سخنگوی امور آب استان خراسان رضوی از اجرای طرح انتقال آب از سواحل دریای عمان به استان خراسان رضوی با اعتبار15 هزار میلیارد تومان خبرداد.

به گزارش بصیرسبزوار کاظم جم در نشست خبری با اصحاب رسانه در سبزوار با اشاره به اینکه کشور ما در حال حاضر در هجدهمین سال خشکسالی های پیاپی است و این موضوع بیشتر در مناطق شرقی کشور نمایان شده است اظهارداشت: این کمبود ها سبب شده است تا طرح انتقال آب از دریای عمان در دستور کار قرار گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه این مطالعات اولیه این طرح در حدود ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم در سه ماه نخست سال ۹۷ به پایان برسد تصریح کرد: اجرای این طرح با ورود بخش خصوصی و با اعتباری ۱۵هزار میلیارد تومانی انجام خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه دستگاههای آب شیرین کن در سواحل مکران مستقر خواهد شد ادامه داد: پس از لوله گذاری ۱۶۰۰کیلومتری مسیر آب از این دریا به خراسان رضوی منتقل خواهد شد.

 

جم با اشاره به اینکه یک میلیارد و ۵۵۰میلیون مترمکعب گنجایش مخازن سد های استان خراسان رضوی است ادامه داد: متاسفانه تنها ۲۶درصد از این گنجایش پر شده است.

 

سخنگوی اداره کل امور آب استان خراسان همچنین به میزان برداشت آب از دشت های استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۵میلیارد و ۹۰۰میلیون متر مکعب آب از دشت ها برداشت می شد که ۹۰۰میلیون مترمکعب مازاد بر ورودی به دشت ها است.

 

وی با  اشاره به حضور ۱۶ هزار و۵۰۰ حلقه چاه عمیق در سطح استان ادامه داد: تا کنون ۱۰هزار و ۱۰۰حلقه چاه به کنتورهای هوشمند مجهز شده اند.

 

جم با اشاره به اینکه بیش از ۸۵ تا ۹۵ درصد از منابع آبی ما در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد ادامه داد: برگزاری نشست های تعاملی با کشاورزان و توجیه آنها در استفاده از روش های کشت کم آب بر و همچنین انتخاب محصولاتی که با اقلیم ما سازگار هستند بسیار به صرفه جویی در این امر کمک می کند.

 

انتهای پیام/