معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: از ابندای سال تا کنون 80هزار کودک خراسانی در طرح غربالگری شنوایی مورد سنجش قرار گرفته اند.

 

به گزارش بصیرسبزوار مسعود هنر بخش در مراسم آغاز به کار طرح شنوایی سنجی در سبزوار با بیان اینکه این طرح از ابتدای سال تا کنون توانسته ایم بیش از ۸۰هزار کودک خراسانی را مورد سنجش قرار دهیم اظهارداشت: تا کنون ۸۴ درصد از کودکان و نوزادان که از ابتدای سال تا کنون متولد شده اند مورد ارزیابی شنوایی قرار گرفته اند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه غربالگری شنوایی اقدامی در حوزه پیشگیری از بیماری ها و جلوگیری از افزایش افراد ناشنوا در جامعه است ادامه داد: برای جلوگیری از هزینه های اضافی در حوزه درمان نیازمند تخصیص اعتبار به طرح های پیشگیری و غربالگری هستیم که به این منظور در سال جاری اعتباری معادل هشت میلیارد ریال به استان خراسان رضوی در حوزه غربالگری شنوایی اختصاص یافته است.

وی در این مراسم با اشاره به اینکه اعتبای که سال گذشته به این امر در استان اختصاص یافته بود ۱۲ میلیارد ریال بود ادامه داد: با اعتباری که سال گذشته به استان آمد دستگاه های شنوایی سنجی برای تمام مراکز غربالگری خریداری و تحویل آنها شده است.

هنر بخش با بیان اینکه از ابتدای آغاز طرح در ۱۲ سال گذشته تا کنون ۲هزار و ۴۴۶ نوزاد و کود مشکوک به اختلال شنوایی شناسایی شده اند تصریح کرد: با شناسایی این افراد اقدامات بعدی برای بررسی بیشتر در مورد اختلال و دستوران درمانی آغاز می شود.

وی به رویکرد پیشگیری در بهزیستی اشاره و بیان : علاوه بر غربالگریهای شنوایی، بینایی و ژنتیک در سال آتی طرح غربالگری زوجهای در معرض آسیب نیز اجرا می شود.

انتهای پیام/