معاون آب و خاک وزیر کشاورزی از اختصاص 90میلیاردتومان اعتبار برای احیای قنوات کشور خبرداد.

به گزارش بصیرسبزوارعلی مراد اکبری عصر امروز در سبزوار با بیان اینکه ۵۰درصد از قنوات کشور نیازمند لایروبی و مرمت هستند اظهارداشت: برای سال جاری ۹۰میلیارد تومان اعتبار به این امر اختصاص یافته که از رشد ۱۰برابری برخوردار است.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه کشور به لحاظ آب در وضعیت نامناسبی قرار دارد ادامه داد: متاسفانه ۱۵ سال خشکسالی پیاپی سبب شده است که میزان روان آب ها با کاهش ۴۹درصدی در کشور روبرو شود.

 

اکبری با اشاره به اینکه چالش آینده جهان موضوع آب است ادامه داد: کشور ایران به لحاظ قرار گیری در منطقه گرم و خشک یک سوم جهان بارندگی داشته و میزان تبخیر هم ۳برابر دیگر مناطق است.

 

وی توجه ویژه کشاورزان به افزایش بهره وری از منابع آب را موضوعی بسیار مهم برشمرد و افزود: خوشبختانه اهمیت این موضوع مورد توجه بهره برداران قرار گرفته و در مدت پنج سال میزان بهره وری از رشد چشمگیر برخوردار شده است.

 

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به اینکه قنات میراث فرهنگی کشوربوده  و برای افزایش بهره برداری نیازمند مراقبت و لایروبی منظم است تاکید کرد: بر اساس تصویب مجلس سالانه ۵درصد از قنوات کشور مرمت خواهد شد.

 

اکبری در ادامه به اجرای ۲هزار کیلومتر خط انتقال آب اشاره کرد و افزود: خوشبختانه با تصمیمات مهم گرفته شده در حوزه انتقال آب مشکلی برای تامین اعتبار نبیوده و به هر تعداد پروزه ارائه شود اعتبار ان نیز تخصیص داده خواهد شد.

 

انتهای پیام/