رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: کمبود مدارس در مجموعه های مسکن مهر به موضوعی جدی تبدیل شده است.

به گزارش بصیر سبزوار،مهراله رخشانی مهر در حاشیه کلنگ زنی چندین پروژه آموزشی در سبزوار با بیان اینکه در۱۰ سال گذشته و از محل اعتبارات برنامه چهارم توسعه ۴۰ هزار میلیارد ریال برای تخریب و بازسازی مدارس فرسوده هزینه شد ادامه داد:بر مبنای مصوبه ای در برنامه ششم توسعه از محل صندوق ذخیره ارزی سه میلیارد دلار برای تخریب نوسازی، مدارس کشور پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه دو سوم از ۱۰۰میلیون متر مربع بناهای آموزشی کشور نیازمند تخریب و نوسازی بوده اند تصریح کرد: طی دوره ده ساله برنامه چهارم و پنجم توسه با همکاری دولت ها و مجلس نیمی از این بناها بازسازی شده اند.

رخشانی مهر با بیان اینکه نوسازی بناهای آموزشی فرسوده نیازمند عزم جهادی است تاکید کرد: برخی از بناهای موجود تنها نیازمند مقاوم سازی هستند نه تخریب و این بدان معنی است که می توان با انجام اقداماتی ایمنی و مقاوم سازی بنای موجود را به حالت امن برای آموزش تبدیل کرد.

وی به نقش مهم و موثر خیرین مدرسه ساز اشاره کردو افزود: در حدود یک سوم از مدارس و بناهای آموزشی توسط خیرین این حوزه ساخته شده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور درادامه با بیان اینکه ظرفیت خیرین مدرسه ساز هنوز به صورت کامل مورد استفاده قرانگرفته است عنوان کرد: برای استفاده کامل از این ظرفیت علاوه بر مجامع خیرین مدرسه ساز و خیرین انفرادی با ید به سراغ خیرین خارج از کشور رفته و این ظرفیت را فعال کنیم.

رخشانی مهر در ادامه با اشاره به نیاز مناطق زلزله زده کرمانشاه به تخریب و بازسازی مدارس تاکید کرد: خیرین مدرسه ساز ساخت نوسازی و مقاوم سازی تمام مدارس این منطقه را برعهده گرفته اند.

انتهای پیام/