کارشناس مسائل اقتصادی گفت: دست درازی دولت در بودجه به صندوق توسعه ملی و منابع بانک مرکزی نشان از تنبلی دولت برای اصلاح اقتصاد دارد.

عبدالمجید شیخی در گفت و گو با بصیرسبزوار با بیان اینکه دولت برای اصلاح نظام مالیاتی هیچگونه برنامه ای ندارد اظهارداشت: دولت ناتوان از جلوگیری فرارهای مالیاتی است و تنها به دست درازی به صندوق توسعه ملی و فروش نفت خام و بانک مرکزی می پردازد که این نشان از ناکارآمدی و تنبلی دولت دارد.

 

وی با اشاره به اینکه دولت با  بستر هایی که پهن کرده عملا با این بودجه که هیچ با بودجه دیگر ی نیز به سرمنزل مقصود نخواهد رسید ادامه داد: فقدان ساماندهی درتولید برداشت های غلط از نظام قیمت گذاری ، فقدان نظام توزیع مناسب ،قاچاق و واردات بی رویه مشکلاتی است که دولت به آن نمی پردازد.

 

شیخی همچنین به نبود بانک اطلاعاتی کامل در حوزه امور مالیاتی اشاره کرد و افزود: باید تمام فعالیت های فعالان اقتصادی زیر ذره بین باشد که متاسفانه نبود نظام گمرکی دقیق ، فقدان بانک اطلاعاتی کامل، پایین بودن تعرفه واردات، واردات کالاهای غیر ضرور و دارای مشابه داخلی آسیب این حوزه شده است.

 

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه حاکمیت دیدگاه اقتصاددانان  غربی در دولت سبب بیشتر شدن افزایش طبقاتی و سه برابر شدن حجم نقدینگی در کشور شده است ادامه داد: دولت عملا به شعارهایی خود می دهد عمل نمی کند.

 

وی به برداشت غلط دولت از تورم به عنوان پدیده ای مکانیکی اشاره کرد و افزود: دولت با اقدامات خود یا محرک تورم می شود و یا متحرک از آن بوده و در پی تغییرات آن حرکت می کند.

 

شیخی با اشاره به اینکه سخنگوی دولت بودجه جاری دولت را ۲۲هزار میلیارد اعلام و آن را ۱۰درصد افزایش داده است ادامه داد: این سخن به نوعی مجوزی است به جامعه که تمام اجناس را ۱۰درصد گرانتر از قبل به فروش برسانند.

 

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه ۱۳۰هزار میلیارد تومان فرارمالیاتی در کشور وجود دارد وافزایش مالیات نمی تواند به تنهایی چاره کار دولت باشد تاکید کرد: آنچه دولت در زمینه امور مالیاتی باید انجام دهد کاهش فرارهای مالیاتی تعدیل مالیات صنعت و همچنین بخشودگی مالیاتی برای قشر ضعیف جامعه است.

 

انتهای پیام/