مدیر جهاد کشاورزی سبزوار از فعالیت 54 واحد فرآوری بسته‌بندی گیاهان دارویی در سبزوار خبر داد و گفت: تولید بیش از 20 هزار تن محصولات خام کشاورزی و گیاهان دارویی، سبزوار را تبدیل به قطب تجمیع محصولات کشاورزی و گیاهان دارویی در کشور کرده است.

به گزارش بصیر سبزوار منصور برغمدی عصر امروز در حاشیه برگزاری همایش فرصت‌ها و توانمندی‌های گیاهان دارویی منطقه سبزوار در گفت‌وگو با خبرنگاران نیز گفت: این شهرستان با داشتن بالغ‌بر ۱۰۰ هزار هکتار طرح جمع‌آوری و فرآوری گیاهان دارویی همانند کتیرا، کمای آنغوزه و کمای باریجه از عرصه منابع طبیعی و صادرت به خارج از کشور، تنوع اقلیمی گسترده در این پهنه غنی و هفت هزار هکتار اراضی کشت انواع گیاهان دارویی یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این محصولات در شرق کشور است.

وی با بیان اینکه انواع گیاهان دارویی همانند زیره، زعفران، فلفل قرمز، گل محمدی و غیره در این شهرستان کشت می‌شود، افزود: سه هزار تن انواع عرقیات گیاهی، ۸۰ تن بسته‌بندی ادویه و چاشنی و ۵۰ تن دم‌نوش‌های گیاهی در ۵۰ واحد کارگاه تولید عرقیات و فرآوری گیاهان دارویی از مهم‌ترین ظرفیت‌های منحصربه‌فرد این شهرستان است.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار ادامه داد: عمده‌ترین توانمندی شهرستان سبزوار به‌عنوان تولید بیش از ۲۰ هزار تن محصولات خام کشاورزی و گیاهان دارویی است که در این زمینه سبزوار را تبدیل به قطب تجمیع محصولات کشاورزی و گیاهان دارویی در کشور کرده است.

وی از فعالیت ۵۴ واحد فرآوری بسته‌بندی گیاهان دارویی در سبزوار خبر داد و خاطرنشان کرد: ازنظر توانمندی‌های علمی و تحقیقاتی این شهرستان دارای مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه حکیم سبزواری، مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی، پژوهشگران، نیروهای جوان دانش‌آموخته و عطاری‌های تجربی در حوزه گیاهان دارویی است.

انتهای پیام/