مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: 20 هزار میلیارد تومان از حوزه ستاد اشتغال کشور، برای توسعه اشتغال روستایی تخصیص یافت.

به گزارش بصیر سبزوار پیمان یوسفی آذر روز چهارشنبه در همایش فرصت‌ها و توانمندی‌های گیاهان دارویی منطقه سبزوار از تخصیص ۲۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه اشتغال روستایی خبر داد و افزود: این اعتبار در قالب بسته‌های اشتغال فراگیر کشور با کارمزد ۱۱ درصد به روستائیان پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه این اعتبار صرف توسعه اشتغال روستایی باهدف توسعه سلول‌های روستایی صورت می‌گیرد خاطرنشان کرد: منابع تسهیلات صندوق کارآفرینی امید با تسهیلات ۴ درصد تا سقف هزار میلیارد ریال برای هر طرح و همچنین یک و نیم میلیارد دلار دیگر با بهره ۶ درصد در حوزه کسب‌وکار گیاهان دارویی اختصاص‌یافته است.

مجری طرح گیاهان دارویی کشور با بیان اینکه ایران به لحاظ پتانسیل اقلیمی و تنوع گونه‌ای جایگاه مناسبی در حوزه گیاهان دارویی دارد، گفت: سال گذشته طرح ملی گیاهان دارویی تدوین شد که در سه محور اجرایی می شود.

یوسفی آذر گفت: در مرحله اول توجه به استاندارد بودن کاشت، داشت، برداشت و کاهش مصرف سموم و انتخاب بذر مناسب است تا در بازارهای بین‌المللی جایگاه مناسبی به دست آوریم.

وی با اشاره به اینکه مراتع پتانسیل بالای در حوزه گیاهان دارویی دارند، گفت احیای مراتع و توجه به گونه‌های گیاهان دارویی موردتوجه است.

یوسفی آذر اظهار کرد: مرحله سوم توجه به موضوع بازار است و از اساسی‌ترین برنامه های وزارت جهاد در این زمینه توسعه صادرات، برند سازی محصولات گیاهی و حضور در بازار جهانی است.

وی ادامه داد: یکی از حلقه‌های بازار توسعه بازار داخلی است که با فرهنگ‌سازی، آموزش و توجه رسانه‌ها به این موضوع علاقه مردم به مصرف گیاهان دارویی بیشتر شود.

یوسفی آذر یکی از مشکلات حوزه گیاهان دارویی کشور را اصلاح سیستم‌ها در حوزه توزیع گیاهان دارویی دانست و گفت: باید فروشگاهی زنجیره‌ای سلامت و تحت نظارت در شهرهای کشور راه‌اندازی شود تا مردم به محصولات سالم دسترسی داشته باشند.

وی اظهار کرد: سال گذشته ۴۰۰ میلیون دلار ارزآوری گیاهان دارویی عاید کشور شد که بر اساس پتانسیل‌های کشور در زمینه داروهای گیاهی و برنامه‌ریزی لازم در طول برنامه ششم توسعه این رقم به ۲ ونیم میلیارد دلار افزایش می‌یابد.

یوسفی آذر افزود: ۸۸ درصد تولید محصول زعفران دنیا در ایران تولید می شود و این محصول گیاه ملی ایران لقب گرفته درحالی‌که ۳۰۰ میلیون دلار درآمد آن سهم ایران و هشت میلیارد دلار عاید سایر کشورها می شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه شهرستان سبزوار از قطب‌های تولید گیاهان دارویی کشور است افزود: باوجود شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه و رشته طب سنتی، تشکیل اتحادیه تولیدکنندگان گیاهان دارویی در این شهرستان ضروری است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون ۲ هزار و ۲۰۰ گونه گیاهی در ایران وجود دارد که ۶۶ مورد آن کاشت، داشت و برداشت می شود.

انتهای پیام/