مدیرکل اسناد و موزه‌های صنعت نفت گفت:اولین موزه صنعت نفت کشور به میزبانی سبزوار در حال انجام مراحل ثبت ملی است.

به گزارش بصیر سبزوار،اکبر نعمت اللهی ظهر امروز در بازدید از موزه نفت سبزوار با اشاره به راه اندازی اولین موزه صنعت نفت کشور در سبزوار و همچنین قدمت بالای ساختمان و تجهیزات مربوط به این حوزه اقدامات برای ثبت ملی این موزه به عنوان اولین موزه صنعت نفت کشور در دست اقدام است.

 

وی با اشاره به اینکه در سال جدید سه موزه جدید بنزین در تهران آبادان و کرمان به بهره برداری رسیده است تصریح کرد: درراه اندازی موزه ها در هویت و شکل ساختمان ها تغییری رخ نخواهد داد و تنها به دلیل قدمت بالای بناهای موجود و با هدف افزایش عمر و خدمات بهتر بهسازی و نوسازی در این اماکن صورت خواهد گرفت.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه موزه بنزین در آبادان به عنوان اولین پمپ بنزین کشور به بهره برداری رسیده است عنوان کرد: نخستین کارخانه حلب سازی و حلب پرکنی نیز برای نگهداری بهتر به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است.

 

نعمت اللهی موقعیت جغرافیایی مناسب سبزوار را به لحاظ قرار گرفتن در مسیر زائرین علی ابن موسی الرضا را از دیگر نقاط قوت این موزه عنوان کرد و افزود: این موزه می توان ظرفیت بالایی برای پذیرایی از گردشگران و بازدیدکنندگان از تجهیزات و امکانات صنعت نفت کشور در گذر زمان داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از اسناد قدیمی این صنعت در موزه های نفت کشور موجود است ادامه داد: مهم ترین کمبود موزه سبزوار نبود اسنادتاریخی حوزه نفت کشور است.

مدیرکل اسناد و موزه‌های صنعت نفت همچنین از تخصیص ۲۰میلیارد تومان اعتبار برای بهسازی و مرمت ۲۳ وزه صنعت نفت در سراسر کشور خبر داد.

گفتنی است موزه نفت سبزوار از سال ۸۲ کار خود را آغاز کرده و به عنوان اولین موزه نفت کشور پذیرای بازدید کنندگان است.

 

انتهای پیام/