مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون 10رشته قنات به طول 10کیلومتر احیا و بازسازی شده است.

منصور برغمدی در گفت و گو با بصیر سبزوار با اشاره به اینکه از قنات یکی تز مهم ترین منابع آبی در حوزه کشاروزی شهرستان سبزوار است اظهارداشت: از ابتدای سال جاری ۱۰رشته قنات به طول ۸کیلومتر و ۵۰۰متر با استفاده از اعتبارات دولتی وخودیاری کشاورزان احیا و لایروبی شده است.

 

وی با بیان اینکه کار احیا و مرمت ۵کیلومتر از این قنات ها به پایان رسیده است و در ۳کیلومتر دیگر از قنات ها کار مرمت در حال انجام است ادامه داد: بیش از یک میلیارد و ۲۷۵میلیون تومان هزینه کل طرح است که از این مبلغ یک میلیارد و ۲۰میلیون ریال خودیاری کشاورزان است.

 

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار در ادامه به اولویت افزایش بهره وری آب اشاره کرد و افزود: در این راستای ایجاد استخرهای پرورش ماهی برای بهره برداری بیشتر از منابع آب کشاورزی اقدامی  بوده است که با جدییت در دستور کار قرار گرفته است.

 

برغمدی ادامه داد: ساخت ۱۸هزا متر مکعب استخر دومنظوره برای پرورش ماهی سبب شده است تا سبزوار بتواند برای چندین سال پیاپی عنوان برتر تولید ماهی استان را با تولید بیش از ۳هزار تن ماهی از آن خود کند.

 

وی در ادامه به یک هزار و ۶۰۰هکتار زمین زیر کشت زعفران در سبزوار اشاره کردو افزود: بیش از ۵تن زعفران در سبزوار تولید می شود که رشد چشم گیر تولید این محصول صادراتی را در سبزوار شاهد هستیم.

 

مدیر جهاد کشاورزی سبزواربسته بندی این محصول را یکی از معضلات موجود درشهرستان دانست و افزود: متاسفانه کم تر از ۱۰درصد زعفران تولیدی در سبزوار بسته بندی می شود که باعث کاهش ارزش افزوده این محصول است.

 

برغمدی همچنین از ابراز تمابیل سرمایه گذاری بخش خصوصی برای ایجاد و راه اندازی کارخانه بسته بندی زعفران در سبزوار خبرداد و افزود: در صورت اجرایی شدن می توان به بازارهای جهانی صادرات زعفرات دست یافت.

 

انتهای پیام/