اهدای عضو کودک چهار ساله مرگ مغزی شده سبزواری به سه بیمار جان دوباره بخشیده شد.

 

علیرضا عنایتی مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اعلام این خبر  اظهارداشت: در پی حادثه در محور سبزوار شاهرود کودک ۴ساله دچار حادثه شده که پس از انتقال به بیمارستان شهید بهشتی و طی مراحل تایید مرگ مغزی و رضایت خانواده برای انجام عمل اهدا به بیمارستان منتصریه مشهد منتقل شد.

 

وی با بیان اینکه این عمل هفتاد و نهمین عمل پیوند اهدا عضو ازبیماران مرگ مغزی در سبزوار است افزود: کلیه‌ های این کودک  به دختر ۸ساله اهل بیرجند و پسر ۶ ساله ساکن مشهد و کبد وی به دختری ۶ ساله  اهل میاندوآب در بیمارستان بوعلی سینای شیراز به صورت رایگان اهدا و پیوند شد.

 

عنایتی در ادامه نرخ با اشاره به اینکه شاخص کشوری اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی به ازاء هر یک میلیون نفر ۱۰/۹ و در سبزوار ۱۴/۴ می باشد که ۳۲ درصد بیشتر از میانگین کشوری آن است.

 

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار همچنین با بیان اینکه اهدای عضو در سبزوار سبب نجات ۲۴۷ نفر شده است تصریح کرد:  ۶۸ نفر از اهداکنندگان ، ساکن سبزوار و ۹ نفر غیر بومی بودند که کوچکترین اهداءکننده ۴ ساله و بزرگ ترین آن ها ۶۴ ساله بود .

 

عنایتی با اشاره به فرهنگ سازی در خصوص رضایت خانواده متوفیان مرگ مغزی شده یکی از مهم ترین عوامل برای افزایش اهدا عضو است تاکید کرد: تاثیر کیفیت و زمان اطلاع خانواده ها از مرگ مغزی بیمارستان، میانجی های تصمیم ساز، تعاملات خانوادگی، باورها و انگیزه ها، نقش مهم پزشکان معتمد و روحانیون در تصمیم گیر درست و تاثیری که خانواده ها از رسانه های گروهی می گیرند از جمله عوامل موثر در رضایت دادن یا عدم رضایت به اهداء عضو بیماران مرگ مغزی توسط خانواده ها می باشد.

 

انتهای پیام/