مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: بیش از 3هزار 33تن ماهی سردآبی در سبزوار دریک سال گذشته تولید شده است.

منصور برغمدی در گفت و گو با بصیر سبزوار با اشاره به سیاستهای جهاد کشاورزی مبنی بر استفاده بهینه از آب در حوزه کشاورزی اظهارداشت: بیش از ۲۰۰منبع آبی سبزوار به صورت دو منظوره و با پرورش ماهی مشغول به فعالیت هستند که این امر سبب تولید بیش از ۳هزار و ۳۳تن ماهی سردآبی در شهرستان شده است.

 

وی با اشاره به اینکه این رقم در ابتدای شروع طرح در سال ۸۹ معادل ۳۱۸تن بود ادامه داد: امروز سبزوار با استفاده از روش های نوین پرورش و برگزاری دوره های متعدد به تنهایی بیشتراز ۱۰استان کشور تولید ماهی دارد.

 

برغمدی درادامه با بیان اینکه پرورش این مقدار ماهی در شهرستان و همچنین وجود استخرهای متعدد پرورش ماهی سبب راه اندازی کارخانه تولید خوراک آبزیان در سبزوار و همچنین حرکت به سمت پرورش ماهی های خاویاری در شهرستان شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار با بیان اینکه درراستای مصرف بهینه آب در شهرستان ایجاد کشت های گلخانه ای در دستور کار قرار گرفته است ادامه داد: خوشبختانه سبزوار به لحاظ شرایط آب و هوایی وضعیت مساعدی برای این نوع کشت را داراست.

 

برغمدی ادامه داد : در حال حاضر بیش از ۶۵ هزار متر مربع زمین به کشت گلخانه ای اختصاص پیدا کرده که می توان به محصولاتی نظیر صیفی جات اشاره کرد.

 

وی در ادامه به توسعه کشت های نشایی در شهرستان اشاره کرد و افزود: با توسعه این نوع از کشت در شهرستان در حال حاضر تولید نشا مورد نیاز در سبزوار تولید شده و مازاد ان نیز به شهرستان های هم جوار صادر می شود.

 

انتهای پیام/