مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: 259منبع آبی در سبزوار به سیستم های آبیاری تحت فشار و کم فشار انتقال آب مجهز شده اند.

منصور برغمدی در گفت و گو بصیر سبزوار، با اشاره به اینکه اولین اولویت در جهادکشاورزی توسعه طرح های بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی است اظهارداشت: ۲۵۹ منبع آبی در سبزوار به سیستم های تحت فشار و کم فشار انتقال اب مجهز شده اند که از این طریق بهره وری هر منبع تا ۲۰برابر افزایش پیدا می کند.

 

وی با اشاره به تغییرات اقلیمی و خشکسالی های پیاپی در منطقه تاکید کرد: برای این اساس ۷۸پرونده اجرای طرح های انتقال اب در دست بررسی،۱۷مورد در مرحله معرفی به بانک و ۴۱ مورد در مرحله طراحی و ۸مورد هم در مرحله پایان کار قرار گرفته اند.

 

وی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۱تنها ۲۰ منبع ابی با سطح زیرکشت ۴۵۰هکتار تحت سیستم های انتقال آب قرار داشت افزود: در حال حاضر مساحت هزمین های آبیاری شده توسط سیستم های آنتقال آب به ۷هزار ۵۶۱هکتار رسیده است.

 

برغمدی به تخصیص ۱۵۰میلیارد ریال بودجه به استان خراسان رضوی در خصوص این طرح ها  ادامه داد: چشم انداز این ماداره برای سال ۹۶اختصاص ۲۸میلیارد از منابع دولتی به این طرح ها و جذب خودیاری مردمی به مبلغ ۵میلیارد و ۹۰۰میلیون است.

 

 

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار در خصوص اجرای طرح های مکانیزاسیون کشاورزی در سبزوار تصریح کرد: ۲۲۲دستگاه ادوات کشاورزی جدید به سبزوار اضافه شده است که ان دستگاه ها در خصوص طرح های کم خاک ورزی و کشت مستقیم و کاهش هزینه ها فعالیت می کنند.

 

انتهای پیام/