رئیس پایگاه انتقال خون سبزوار از افزایش11درصدی ارسال فرآورده های خونی در سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبرداد.

 

به گزارش بصیر سبزوار،پرستو جمیلی به مناسبت روز ملی اهدا خون در جمع خبرنگاران با بیان اینکه انتقال فراورده های خونی نسبت به سال گذشته از ۱۱درصد رشد برخوردار بوده است اظهارداشت: این فرآرده ها شامل خون، پکسل و پلاسمای تازه منجمد شده است که به پایگاه انتقال خون استان خراسان رضوی منتقل می شود.

 

وی با بیان اینکه از ابتدای سال تا کنون  ۴ هزار و ۳۶۱ نفر موفق به اهدای خون شده اند تصریح کرد: از این تعداد ۲۶۲ نفر بانوان سبزواری هستند که تنها ۶درصد کل امار را به خود اختصاص می دهند.

 

وی با اشاره به باور غلطی که اهدا خون برای بانوان امری غیر ضروری است تاکید کرد: در کشورهای اروپایی آمار خون دهی بین بانوان و مردان نزدیک بوده و ما نیز باید این باور غلط را در کشور از بین ببریم.

 

جمیلی در ادامه به کاهش ۹درصدی آمار اهدا کنندگان خون نسبت به سال گذشته در سبزوار اشاره کرد و افزود: متاسفانه نبود تخت های خون گیری تجهیزات کافی و پرسنل کافی سبب شده تا برخی از افراد که به این پایگاه مراجعه می کنند موفق به اهدای خون نشده و این مشکل امار اهدا کنندگان را کاهش داده است.

 

 

مسئول پایگاه انتقال خون سبزوار با اشاره به برگزاری کلاس های اموزشی برای پرستاران مسئول بانک خون در بیمارستان ها تاکید کرد: یکی از مهم ترین موارد آموزشی استفاده بهینه از خون انتقالی به بیمارستان و چگونگی استفاده از خون باقی مانده برای دو بیمار است.

 

انتهای پیام/