آیین رو نمایی از کتاب تنگلی در سبزوار با حضور مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان شهری برگزار شد.

به گزارش بصیر سبزوار،مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  در مراسم رونمایی از کتاب تنگلی در سبزوار با بیان اینکه این کتاب در حوزه کودک و نوجوان و با انتخاب داستان خهای جذاب بومی و گویش های محلی تهیه شده است اظهارداشت: حفظ گوشی های محلی و اداب و رسوم سنتی مناطق مختلف کشور با استفاده از گسترش فرهنگ کتاب خوانی بسیار موثر است.

 

علی اصغر سید آبادی با اشاره به اینکه طی دوران گذشته یکسان سازی فرهنگی و از بین بردن اقوام گویش هاو رسوم متعدد از سیاست های حاکمان برای حفظ امنیت حکومت ها بوده است بیان داشت: از بین بردن فرهنگ بومی هر منطقه آسیب های فراوانی را به زبان فارسی و پویایی آن وارد کرده است.

 

سیدآبادی با بیان اینکه این کتاب با استفاده از گویش محلی سبزواری و در حوزه کودک و نوجوان به چاپ رسیده است تصریح کرد: تهیه این آثار می تواند به حفظ لهجه ها و آشنایی کودکان با پیشینه و تاریخ کهن شهریایی نظیر سبزوار کمک شایانی داشته باشد.

 

وی بااشاره به رقابت سبزوار با شهرهای دیگر در عرصه اخذ پایتختی کتاب ایران در سال جاری عنوان کرد: همکاری همجانبه دستگاهها و حمایت انها در حوزه ترویج فرهنگ کتاب وکتاب خوانی میتواند نقش مهمی در کسب این عنوان داشته باشد.

 

تنگلی اثر اسماعیل عسکری نویسنده سبزواری است کهدارای ۱۰ مثل سبزواری با داستان هایی جذاب است که توسط یک مادربزرگ و نوه در مدت زمان ۸ ماه و در ۲۴ صفحه با تصویرگری بسیار روایت می شود.

انتهای پیام/