روز قدس هم تمام شد! آی ملتهای بیدار! شعارهایتان را دادید و حالا با خیال راحت یک سال قدس را فراموش کنید و به خوابتان ادامه دهید!

روز قدس هم تمام شد! آی ملتهای بیدار! شعارهایتان را دادید و حالا با خیال راحت یک سال قدس را فراموش کنید و به خوابتان ادامه دهید! مباد که ظلمِ یک غاصبِ کودک کش, خواب شیرینتان را بهم بزند! برای ملت های مسلمان (انان که هنوز وجدان خود را به دلار نفروخته اند) که به مظلومیت فلسطین اعتقاد دارند; قدس از صبح اخرین جمعه ی رمضان شروع می شود و نهایتا تا شب ادامه دارد. اما قدس ۳۶۵ روزش, از هر شبی تاریکتر است.

و ما مقصریم, ما که یک روز شعار می دهیم و ۳۶۵ روز دیگر را فراموش می کنیم.  قدس مساله ی روشنفکران و حتی مذهبی های ما نبوده است. فریاد بلند شهید مرتضی مطهری هنوز تازه است. فریادی برای گوش مذهبی های قشری که دنبال عبادت ساده و بی در دسر خود هستند و برایشان حسینِ شهید مهمتر است از حسینِ قیام کننده. مطهری فریاد می زند: “شمر زمانه ات را بشناس!شمر ۱۴۰۰ سال پیش مُرد!”
اگر شمر متمدن امروزی را بشناسی, قطعا در برابر جنایتش سکوت نخواهی کرد. و کیست که نداند سکوت در برابر ظلم , همراهی با ظالم است!
در میان روشنفکران ایرانی, جلال آل احمد, آن مغضوب روشنفکران بود که قلم برداشت و نوشت: “صهیونیسم است که خطرناک است. چرا که پشت سکه ی نازیسم و فاشیسم است.”

او در “سفر به ولایت عزرائیل” می نویسد:
“به مناسبت اینکه نازیسم (این گل سرسبد تمدن بورژوایی غرب ۶ میلیون یهودی فلک زده را در ان کوره های ادم پزی ریخت)امروز دو, سه میلیون عربهای فلسطینی و غزه و غرب اردن باید در حمایت سرمایه داران وال استریت و بانک روچیلد کشته و اواره شوند.

چرا کفاره گناهی را که دیوانه ای در بلخ المان و اروپا کرد, باید ما در شوشتر خاورمیانه بدهیم؟

و اوست که در پایان کتابش درسی را نه به روشنفکران که به تمامی ما می دهد: “تجربه کوبا و الجزایر و چین نشان داده است که دست استعمار را فقط با تبر می توان برید نه با وعده و وعید و قول و قرار و اصول بشر دوستی!”

روز قدس تمام شد, اما ظلم ظالم هنوز ادامه دارد. اگر مذهبی های ما انقلابی باشند و به سخن شهید مطهری عمل کنند و روشنفکران ما متعهد و دردمند باشند و به سخنان جلال عمل کنند; جرثومه ای مثل اسرائیل رفتنی خواهد بود.

اسرائیل این طفل حرامزاده ای که در پس غفلت اعراب و مسلمانان, حالا کم مانده که احرام ببندد و به دور کعبه طواف کند!
به راستی انسان به این جمله باور می کند که “کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا”. شمر زمانه ی ما با شمر ۱۴۰۰ سال پیش تفاوتی نکرده است. همانطور که سکوت ما در برابر ظلم یعنی همراهی با ظالم. روز قدس تمام شد, اما آرمان قدس ادامه دارد. و به قول امام خمینی”اگر هزار بار تکه تکه شویم, دست از مبارزه با ظلم بر نمی داریم.”

روز قدس تمام شد اما شبهای تاریک فلسطینیان ادامه دارد. وقتی دست خائنین حرمین شریفین در دستان فرزندان موشه دایان است و اعراب و مسلمانان گویی در خوابی عمیق فرو رفته اند; باید هم تمام روزهای فلسطینیان از شب یلدا بلندتر باشد!
روز قدس تمام شد اما مبارزه تمام نشدنیست…