رئیس اداره منابع طبیعی سبزوار گفت: بی توجهی به 20هزار کانون بحران فرسایش سبزوار را به اهواز دوم بدل خواهد کرد.

قاسم آخوندی در گفت و گو با بصیر سبزوار با بیان اینکه ۳۷۰هزار هکتار عرصه بیابانی در سبزوار وجود دارد که تحت فرسایش بادی قرار دارند اظهارداشت: ۲۰هزار هکتار از این عرصه ها به کانون های بحران در شهرستان تبدیل شده اند که در صورت عدم توجه و  تخصیص اعتبار در آینده ای نچندان دور  سبزوار  از حیث وجود ریزگردها به اهواز دوم بدل خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه کمبود نیرو انسانی در حفاضت از اراضی یکی از اساسی ترین مشکلات در حفاظت از منابع طبیعی است تصریح کرد: استاندارد جهانی برای نیروهای غرقبان  به ازای هر  ۱۰هزار هکتار یک نفر است که این رقم در سبزوار و با توجه به یک میلیون هکتار زمین مورد حفاظت ۲۰۰هزار هکتار برای نفر است.

 

آخوندی با بیان اینکه سیاست سازمان در حفاظت از منابع طبیعی جلب مشارکت ها ی مردمی و استفاده از توان مردم است ادامه داد:  ۲۲نفر از روستاییان  در جهت اطلاع رسانی به موقع با سازمان همکاری می کنند.

 

رئیس اداره منابع طبیعی سبزوار همچنین با اشاره به توزیع ۱۴ هزار اصله نهال همزمان با هفته منابع طبیعی درسبزوار بیان داشت: در راستای ترویج حفاظت از منابع طبیعی برنامه های مشترکی با بسیج،دانشگاه حکیم و اموزش و پرورش برگزار خواهد شد.

 

وی در ادامه به کمبود منابع مالی اشاره کرد و افزود: توسعه کمربند سبز در سبزوار نهال کاری و بوته کاری در اراضی بیابانی و تامین آب رسانی نیازمند تخصیص اعتباراتی است که علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک و تثبیت شن های روان سبب افزایش علوفه مورد نیاز دام های منطقه نیز خواهد شد.

 

آخوندی از تاغزار های سبزوار به عنوان شاهرگ حیاتی سبزوار نام برد و تاکید کرد: متاسفانه شاه هستیم تاغزار های سبزوار هرورز به زغال تبدیل شده ود ر آینده ای نه چندان دور دود ان به چشم همه جامعه خواهد رفت.

 

وی با بیان اینکه نباید به مسئله منابع طبیعی و محیط زیست نگاه جناحی داشت افزود: مشکل تامین اعتبارات فامکانات و نیروی انسانی باید توسط دولت جدی گرفته شود.

 

انتهای پیام/