اگر دغدغه جامعه گرانی گوشت است شما باید از فواید گیاه خواری حرف بزنید. یا اگر نهنگ ها در خلیج کوبا خودکشی کرده اند، شما جلوی سفارت کوبا شمع روشن کنید ولی اگر کودکان سوری را سر می برند؛

آشنایی با روشنفکرهای وطنی !

اصولاً در کشور ما روشنفکر بودن خیلی چیز مهمی است. در کشور ما کلاً دو نوع آدم داریم، یکی روشنفکر و دیگری املِ بی سوادِ متحجر! روشنفکرهای ایرانی کارهای مهمی انجام می دهند مثل قهوه خوردن و و غر زدن. شعار مورد علاقه روشنفکرها این است: «غر می زنم پس هستم!» البته همین طوری نیست که به شما روشنفکر بگویند، شما به عنوان روشنفکر باید برخلاف جامعه حرکت کنید. به طور مثال اگر دغدغه جامعه گرانی گوشت است شما باید از فواید گیاه خواری حرف بزنید. یا اگر نهنگ ها در خلیج کوبا خودکشی کرده اند، شما جلوی سفارت کوبا شمع روشن کنید ولی اگر کودکان سوری را سر می برند؛ شما لچک سر کنید و دابسمش درست کنید.

روشنفکرها کتاب هم خیلی می خوانند مثلاً عاشق کتاب «در دفاع از روشنفکران» هستند و از کتاب «در خدمت و خیانت روشنفکران» هم متنفرند. البته یکی از خصوصیات بارز روشنفکرها این است که نخوانده و ندیده عاشق یک کتاب می شوند و از کتاب دیگر متنفر. یکی از شخصیت های مورد علاقه روشنفکران وطنی کوروش کبیر، کوروش دوم، کوروش سوم، کوروش هخامنشی، کوروش شاه شاهان و هر نوع کوروش دیگر است. روشنفکران به شدت طرفدار صادق هدایت هستند، به طوری که جدیداً کتاب پیامکهای صادق هدایت به چاپ شونصدم رسیده است!

برای آشنایی بیشتر با عقاید روشنفکرها، ما یک عدد روشنفکر وطنی را گیر آورده ایم و نظراتش درباره مسائل مختلف را جویا شدیم:

 

*-اعدام ایرانی یا فرانسوی

– به نظر من اعدام یک انسان خلاف حقوق بشره و این که یک فرد رو توایران اعدام کنند به شدت محکومه. اصلاً کجای دنیا، حق حیات رو از یه انسان می گیرند؛ حالا یارو به ۱۸ تا بچه تجاوز کرده و اون ها رو کشته. ما نباید حق حیات رو ازش بگیریم.

– فرانسه مهد تمدنه و اعدام با گیوتین در قرن ۱۸ فرانسه، نشانه توحش فرانسوی ها نیست. هر کاری که فرانسوی ها انجام می دن از روی تفکره. وای چقدر اعدام با گیوتین هیجان داره! کاشکی می شد این گیوتین رو هم به ایران آورد و گردن بعضیا رو با گیوتین زد.

 

* اسکار فیلم «فروشنده» و «آرگو»

-دمشون گرم، واقعا اسکار حق ما بود. حالا می گن که تهیه کننده این فیلم خواهر امیر قطر بوده، به ما چه. فرهادی با این فیلم نشون داد که نه تنها هنر نزد ایرانیان است و بس؛ بلکه نشون داد خیانت، شهوت پرستی و سکوت در برابر جنایت هم نزد ایرانیان است و بس.

-فیلم «آرگو» به وقایع تاریخی ما پرداخته باید به اون افتخار کنیم نه که بهش حمله کنیم. تواین فیلم نشون دادن که ما ایرانی ها وحشی هستیم؛ حتماً درست می گن دیگه. حالا اگه خانم اوباما به این فیلم اسکار داد اصلاً دلیلی نمی شه که این فیلم سیاسیه. ذات هنر از سیاست جداست.

 

*هنر سیاسی

-اصلا چه معنی داره انقدر درباره­ ی جنگ ایران و عراق فیلم درست می کنید؟ این ها همش ترویج خشونته.

-فیلم «نجات سرباز رایان» رو دیدی؟ «فهرست شیندلر» رو چی؟ معرکه است! خیلی خوب درست کردن.

 

*جنگ

-توجنگ که حلوا خیرات نمی کنن. امریکا برای دفاع از خودش بمب اتم انداخته توهیروشیما. حق طبیعیش بوده.

-جنگ ایران و عراق پر از خشونته. اصلاً شروع جنگ و وسط جنگ و اخر جنگ همه اش تقصیر ایران بود.

 

* اعراب و ایران

-از وقتی اعراب به ایران حمله کردند ما بدبخت شدیم. قبل از این که به ایران حمله کنند ما بهترین کشور دنیا بودیم حتی از امریکا هم بهتر!

-عربستان حق داره که به یمن حمله کنه، حق داره که به بحرین لشکرکشی کنه. اخه ایران داره توامورشون دخالت می کنه!

 

*ما و امریکا

-این حق طبیعی امریکاست که کودتا کنه. همین که امریکا توکشورهای مختلف کودتا می کنه نشون می ده که چقدر به آزادی اهمیت می ده. می گن امریکا سال ۳۲ توایران کودتا کرده، اگه هم درست باشه فقط واسه این بوده که آزادی رو بیاره توایران.

-سی ساله داریم می گیم مرگ بر امریکا! اونا هم حق دارن که ما رو تحریم کنن، یا تهدیدمون کنن یا هواپیمامون روتوخلیج فارس بساقط کنن. اصلا اگه یه روز بمب اتم ریختن روی سرما بدونید که به خاطر همین مرگ بر امریکا گفتن ما بوده!

 

* ولنتاین و عید قربان

-یه مشت خرافاتی دور هم جمع شدیم. هی گوسفند می کشیم توعید قربان. انقدر گوسفند نباشید و گوسفند نکشید. چقدر بی رحمید اخه. من که می گم یه کمپین راه بندازیم به اسم «نه به کشتن گوسفند!» ما توایران باستان به جای اینکه گوسفندها رو بکشیم، اون ها رو ازد می گذاشتیم تا زندگی خوبی داشته باشند.

– چقدر این خارجیا ادمای باشعوری هستن و جشن های با کلاسی دارن. من عاشق جشن شکرگذاری و کریسمس و ولنتاینم. بوقلمون می کشن و خدا رو شکر می کنن. بابانوئل از تودودکش براشون هدیه سال نو می یاره. ولنتاین یه ایین کهنه که خیلی وری گوده.

 

در پایان و با تشکر از عقاید روشنفکران وطنی مواردی هم هست که در روشنفکر جلوه دادن شما بسیار موثر است. مثلاً در حالی که اصلاً یک صفحه کتاب نخوانده اید، از پایین بودن سطح مطالعه حرف بزنید. اگر از روزنامه به عنوان شیشه پاک کن استفاده می کنید؛ از نبودن آزادی رسانه ها در ایران بگویید. اگر با یک روشنفکر مواجه شدید به جای این که بگویید «سلام» بگویید «درود»، به جای اینکه بگویید «بیست و سی» نگاه می کنید، بگویید «بی بی سی» می بینید. به جای اینکه بگویید پدرتان تازه از کربلا برگشته، بگویید «ددی تازه از انتالیا اومده» در موارد تعجب هم می توانید از کلمات «واو» و «اوه مای گاد» استفاده کنید. ضمن این که سیگار کشیدن، موی بلند گذاشتن، کلاه و عینک داشتن، حرفهای قلمبه زدن، استفاده از لغات خارجی مثل «راشیتیسم!» و «روماتیسم»، گوش دادن به اهنگ ها و تماشای فیلم هایی که هیچ چیزی از آن نمی فقهمید؛ شما را روشنفکرتر نشان می دهد.

 

*محمود شم آبادی*