نظارت های دقیق و کنترل به موقع سبزوار سبب شده است تا با وجود بیشترین تعداد واحدهای مرغداری استان سبزوار از حیث بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان مصون مانده و با پایان زمان مهاجرت پرندگان احتمال بروز بیماری این بیماری به صفر برسد.

به گزارش بصیر سبزوار،رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار در گفت و گو با بصیر سبزوار با اشاره به اینکه سبزوار دارای بشترین تعدادو احد های مرغداری در استان است اظهارداشت: با اقدامات به موقع هیج موردی از بیماری انفولانزای فوق حاد پرندگان در منطقه مشاهده نشده است.

 

وی با اشاره به اینکه ارتباط بسیار موثر بین دامپزشکی و مرغداران در ایجاد قرنطینه های مناسب سبب شده است تا حلقه امنی در شهرستان ایجاد شود ادامه داد: ارائه راهکارهای مناسب برای جلوگیری از بیماری و نظارت بر حسن اجرای آنها باعث شده است تا مورد ی از بیماری در بین تولیدات دیده نشود.

 

جغتایی همچنین بااشاره به تعیین مراکز سالم برای خریداری جوجه های سالم و معرفی این مراکز به فعالین بخش را عاملی برای جلوگیری از ورود هرگونه ناقل بیماری به چرخه پرورش مرغ شهرستان دانست و افزود: خرید جوجه های مورد نیاز برای پرورش از مراکز امن سبب ایجاد آرامش خاطر و اطمینان برای سالم بودن طیور موجود در مرغداری ها شده است.

 

رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار همچنین دان مصرفی برای تغذیه طیور را هم از عوامل خطر ساز برای شیوع بیماری عنوان کرد و ادامه داد: مرغداران تنها مجار به خرید از مراکزی هستند که دارای گواهی بهداشت از استان مبدأ را همراه داشته باشند.

 

جغتایی حلقه بعد کنترل را کشتارگاه طیور شهرستان اعلام کرد و بیان داشت: اقدامات قرنطینه ای تنها محدود به مراکز نگهداری و پرورش نخواهد شد و نظارت بر کشتارگاه تا زمان یسته بندی و خروج محموله به صورت کامل و با دقت برجزئیات ورود و خروج انجام می شود.

 

رئیس دامپزشکی سبزوار با بیان اینکه مراکز خرید و فروش طیور بومی هم می تواند محلی برای بروز و انتقال این بیماری شود تاکید کرد: تعطیلی و ضد عفونی مراکز خریدو فروش طیور بومی در برخی نقاط سطح هم این خطر را از بین برده است.

 

پس از کنترل مرغداری ها و مراکز خریدو فروش طیور به صورت سنتی عبور پرندگان مهاجر از نیز می تواند  عاملی برای بروز این بیماری د رشهرستان باشد .

 

صادقی رئیس اداره  محیط زیست سبزوار با در گفت و گو بابصیر سبزوار با اشاره به گشت های مشترک محیط زیست و دامپزشکی عنوان کرد: گشت زنی ها و هماهنگی های لازم در این خصوص انجام شده و هیچ مورد مشکوکی از پرندگان بیمار در مناطق سبزوار دیده نشده است.

 

وی با بیان اینکه کریدور عبور پرندگان مهاجر به صورت دقیق و کامل مورد کنترل قرار گرفته است ادامه داد: در حال حاضر در زمان بازگشت پرندگان به کشورهای مبدا قرار گرفته ایم و این مورد بروز بیماری را به صفر می رساند.

 

صادقی با بیان اینکه موارد تلفات پرندگان به صورت دقیق و با نظارت کامل به دامپزشکی منتقل شده و درخصوص علت یابی در خصوص مرگ انها صورت می گیرد تصریح کرد: هیچ مورد از مرگک پرندگان به علت بیماری انفولانزا نبوده است.

 

انتهای پیام/