فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به برگزاری رزمایش آمریکا، انگلیس و فرانسه در خلیج فارس واکنش نشان داد.

دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی  ارتش جمهوری اسلامی ایران به برگزاری رزمایش دریایی برخی کشورهای بیگانه در خلیج فارس، واکنش نشان داده است.

رزمایش سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه از چند روز دیگر در خلیج فارس برگزار خواهد شد و فرماندهی این رزمایش نیز با نیروی دریایی ارتش انگلیس خواهد بود. در این رزمایش طبق اعلام منابع خبری غربی قرار است که این سه کشور، آنچه را تهدیدات ایران معرفی کرده‌اند شبیه‌سازی و با این تهدیدات ادعایی، مقابله نظامی کنند.

این سه کشور، رزمایش دریایی خود را “سه‌گانه متحد” نامیده‌اند و قرار است که در فرآیند برگزاری آن، از شناورها، تجهیزات و نیروهای نظامی هر سه کشور، استفاده شود. این اولین رزمایشی است که نظامیان آمریکایی در آن در دوران ریاست جمهوری ترامپ شرکت دارند.

دریادار سیاری اشاره مستقیمی به برگزاری این رزمایش نکرده، اما به برگزاری رزمایش‌های کشورهای دیگر در خلیج فارس صراحتاً اشاره کرده و گفته که “در محدوده خلیج فارس و دریای عمان هر کسی بخواهد رزمایشی انجام دهد، جرأت وارد شدن به آب‌های سرزمینی ما را ندارد”.

وی تأکید کرده است: در سال، ۲۵ رزمایش در تخصص‌های مختلف (موشکی، زیردریایی و آب‌های سطحی) برپا می‌شود و در ادامه همین روند، تا پایان سال رزمایش بزرگ ولایت ۹۵ را برای نشان دادن اقتدار جمهوری اسلامی در دوهزار کیلومتری بندر چابهار و در آب‌های آزاد جهان، بدون نزدیک شدن به آب‌های سرزمینی دیگر کشورها برگزار می‌کنیم.

“رزمایش سه‌گانه متحد” در حالی قرار است طی روزهای آتی برگزار شود که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز رزمایش ولایت ۹۵ را طبق اعلام رسمی فرمانده نداجا، به‌زودی در شرق تنگه هرمز، خلیج فارس و شمال اقیانوس هند (تا مدار ۱۰ درجه) آغاز خواهد کرد.

انتهای پیام/*