یک استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه متن برجام تعهدات یکجانبه ایران است و نمی‌توان نام توافق و قرارداد را بر آن نهاد، گفت: برجام و توافقی وجود ندارد که اقداماتی همچون فرمان اخیر ترامپ موجب نقض آن شود.

پیروز مجتهدزاده کارشناس ارشد مسائل ژئوپلتیک و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس درباره فرمان ترامپ در خصوص عدم صدور روادید برای اتباع هفت کشور مسلمان از جمله ایران برای مدت ۹۰ روز با بیان اینکه به لحاظ حقوقی ما هیچ اقدامی نمی‌توانیم داشته باشیم، اظهار داشت: قوانین ما مانند قوانین ایالات متحده آمریکا نیست که هر رئیس‌جمهوری بیاید و یک دستور تازه‌ای را بدهد، ما قوانین تصویب شده دائمی داریم که در این قوانین دائمی پیش‌بینی اینگونه سیاست بازی‌های روزمره شخصی نشده است.

وی با بیان اینکه وضع ما از نظر حاکمیت قانون از وضعیت ایالات متحده آمریکا بسیار بهتر است و در کشور ما رئیس‌جمهوری اجازه اجرای خواسته‌های شخصی خود را ندارد، افزود: در آمریکا هر رئیس‌جمهوری که روی کار می‌آید با عقاید و افکار خود دستوراتی را می‌دهد که موقت هستند و دائمی نیستند و این دستورات فردی هستند و باید در درازمدت در قانون آمریکا جای بگیرد.

این استاد دانشگاه در خصوص بیانیه وزارت امور خارجه و اقدام متقابل ایران عنوان کرد: وزارت امور خارجه براساس چه موازینی می‌خواهد اقدام متقابل داشته باشد و می‌خواهد جلوی ورود چند آمریکایی به ایران را بگیرد؟

مجتهدزاده با تاکید بر اینکه مطرح کردن بحث اقدام متقابل ایران محلی از توجه ندارد، گفت: ترامپ در این دستور ایران را جزو کشورهای تروریست‌پرور معرفی کرده و با این بهانه رفت و آمد اتباع ایران را به آمریکا ممنوع کرده است، برخی این اقدام را برای تنبیه دولت ایران می‌دانند، اما مگر دولتمردان ایرانی در سال چند بار به آمریکا سفر می‌کنند؟

وی با بیان اینکه هموطنان ایرانی باید هوشیار باشند و بدانند که این اقدام تنبیه علیه ملت ایران است که در حال رفت و آمد به آمریکا هستند و ادامه داد: در دولت جورج دبلیو بوش شخص رئیس‌جمهور حتی علنا ملت ایران را ملت تروریست‌پرور خطاب کرد، امیدوارم هموطنان ایرانی پنبه‌های غفلت را از گوش خود خارج کنند و بدانند که این اقدامی علیه ملت ایران بوده نه دولت.

این کارشناس ارشد مسائل ژئوپلتیک تصریح کرد: این اقدام به هیچ وجه عواقبی برای دولت ایران و ۶ کشور دیگر ندارد، این ملت‌ها هستند که تحت آزار و شکنجه قرار می‌گیرند، حتی ایرانیان متولد آمریکا هم اگر از این کشور خارج بشوند مشمول این دستور ترامپ می‌شوند و این یعنی یک تجاوز علنی و شرم‌آور نسبت به حقوق بشر ایرانیان و ۶ کشور دیگر، و من علاقه‌مندم بدانم وزیر خارجه ایران در چنین شرایطی چه عمل متقابلی انجام خواهد داد؟

مجتهدزاده با بیان این پرسش که آقای ترامپ در چه مقامی است که ملت ایران را تروریست خطاب می‌کند، اظهار داشت: ملت‌ها و دولت‌های تروریستی از جمله دولت و ملت عربستان از این فرمان ترامپ مستثنی شده‌اند، درحالیکه همه می‌دانند که عربستان عامل اصلی گسترش تروریسم در چند دهه اخیر است.

وی افزود: عربستان سعودی بدون موافقت آمریکا هیچکدام از این اقدامات تروریستی را نمی‌توانست به ثمر برساند، آیا کسی هست که ادعا کند ایالات متحده آمریکا از تولد القاعده و داعش توسط عربستان سعودی در همکاری با پاکستان بی‌خبر بوده است؟ فقط کودکان می‌توانند اینگونه ادعاها را باور کنند.

این استاد دانشگاه با طرح این سؤال که آیا اسرائیل از اقدام تروریستی عربستان سعودی در دامن زدن به آتش‌های تروریسم القاعده و داعش در سوریه و عراق بی‌خبر بوده است؟ پاسخ داد: خیر! در حقیقیت دولت ایالات متحده آمریکا و محافل اطلاعاتی آمریکا و موساد اسرائیل عامل اصلی تروریست‌پروری از نوع اسلامی و ضداسلامی در خاورمیانه هستند و مسئولیت اصلی به گردن آمریکا و اسرائیل است.

مجتهدزاده با بیان اینکه آمریکا تا این تاریخ اینگونه اقدامات را براساس خواست اسرائیل انجام داده است، عنوان کرد: در حال حاضر اسرائیل بهترین روابط را با عربستان سعودی برقرار کرده است و این امر مانع از این است که ترامپ در اقدامات خود اندکی صداقت و انسانیت به کار بگیرد و واقعیت‌ها را در زمینه تروریسم مدنظر داشته باشد.

وی با بیان اینکه ترامپ تازه از راه رسیده است و آتشش تند است، اظهار داشت: اینگونه دستورات موقت است و جنبه دائمی ندارند و مطمئن هستم که ترامپ هم ظرف چند ماه آینده متوجه خواهد شد که اسرائیل عامل اصلی تخریب روابط ایران و آمریکا است و ترامپ اگر اینگونه اقدامات را برای دلخوش کردن اسرائیل انجام می‌دهد، کمی عجله کرده و درک درستی از مسائل ندارد و بعد از گذشت مدتی متوجه حقایق می‌شود و رهسپار همان راهی خواهد شد که جورج دبلیو بوش در گذشته پیمود.

این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل در خصوص اینکه آیا این قانون نقض برجام است؟ با تاکید بر اینکه متن برجام تعهدات یک‌جانبه ایران است و نمی‌توان نام توافق و قرارداد را بر آن نهاد، گفت: تعهدات ایران یک طرفه است و برجام و توافقی وجود ندارد که اقداماتی همچون اقدام اخیر ترامپ موجب نقض آن شود.

انتهای پیام/