یک رسانه خبری آمریکایی در گزارشی به بررسی ۵ دروغ سخنگوی جدید کاخ سفید در مدت ۵ دقیقه پرداخته است.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید در نخستین کنفرانس خبری که روز شنبه برگزار شد، فورا خبرنگاران را به طرح ادعاهای نادرست و غیر دقیق متهم کرد.

وی در ادامه در مدت کمتر از ۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه، حداقل ۵ ادعای نادرست و غیر واقعی را مطرح کرده است.

نخستین دروغی که اسپایسر مطرح کرده این است: “این نخستین بار در تاریخ آمریکا است که از یک طبقه و کفپوش برای پوشش دادن و محافظت از چمن پارک ملی واشنگتن استفاده شده است. این مساله موجب برجسته شدن مکان هایی شده که مردم در آنجا نایستاده اند. این در حالی است که در سال های گذشته چمن از تصویر حذف شده است.”

در واقع، ۲۰۱۳ نخستین باری بوده است که از یک پوشش و طبقه خاص برای حفاظت از چمن پارک ملی استفاده شده است. واشنگتن پست کمی قبل از برگزاری دومین مراسم تحلیف اوباما اعلام کرد که مقام ها از یک پوشش پلاستیکی مخصوص برای حفاظت از چمن ها استفاده کرده اند.

۲: ” همه این فضا (از جایگاه اصلی ترامپ تا بنای یادبود واشنگتن) در زمان ادای سوگند ترامپ پر از جمیعت بوده است.”

عکسی که توسط سی ان ان از مراسم تحلیف گرفته شده نشانگر شکاف قابل توجه جمعیت بین این دو مکان است.

۳: ” ما می دانیم که ۴۲۰ هزار نفر از متروی عمومی طی روز گذشته استفاده کرده اند، که این واقعا با ۳۱۷ هزار نفری که در زمان مراسم تحلیف قبلی اوباما مقایسه می شود.”

روز جمعه، متروی واشنگتن دی سی آمارهای استفاده کنندگان از سیستم مترو را در ۴ مراسم تحلیف قبلی اعلام کرده است. شان اسپایسر در این باره درست گفته است که ۳۱۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۳ در مراسم تحلیف اوباما از مترو استفاده کرده اند. ولی آمارهای ۲۰۱۷ نیز ۱۹۳ هزار نفر بوده که کمتر از نیمی از رقم ۴۲۰ هزار نفر ادعا شده از سوی اسپایسر بوده است.

۴: “این بزرگترین مراسم تحلیف از نظر تعداد شرکت کنندگان و تماشاگران در تاریخ آمریکا بوده است.”

البته شواهد تصویری نشان می دهد که تعداد شرکت کنندگان در مراسم تحلیف اوباما در سال ۲۰۰۹ میلادی به مراتب بیشتر از مراسم تحلیف ترامپ در روز جمعه بوده است. شمارش تعداد کسانی که در سطح جهان این مراسم را مشاهده کرده اند، تقریبا غیر ممکن است ولی حداقل مراسم تحلیف ۴ رئیس جمهور قبلی آمریکا، بازدید کنندگان تلویزیونی بیشتری نسبت به ترامپ داشته است.

موسسه رتبه بندی “نیلسن” اعلام کرده است که حدود ۳۱ میلیون بیننده تلویزیونی شاهد مراسم تحلیف دونالد ترامپ بوده اند که این رقم بسیار کمتر از تعداد بینندگان مراسم تحلیف باراک اوباما بوده ولی یکی از بالاترین آمارهای بینندگان تلویزیونی را از زمان به قدرت رسیدت رونالد ریگان در اختیار داشته است.

بیش از ۳۸ میلیون نفر مراسم تحلیف باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ میلادی را از طریق تلویزیون مشاهده کردند که این دومین رکورد بالای بیننده تلویزیونی مراسم تحلیف از زمان گردآوری آمار توسط موسسه نیلسن در سال ۱۹۶۹ میلادی و مراسم تحلیف ریچارد نیکسون به شمار می رود.

۵: “این نخستین باری بوده است که موانع خیلی دیر برداشته شده و این مساله مانع از حضور صدها هزار نفر در مراسم تحلیف در پارک ملی شده است.”

اسپایسر مدعی است که موانع و تدابیر امنیتی موجب شده است تا بسیاری از مردم نتوانند به موقع در مراسم تحلیف شرکت کنند و این موانع طی سال های گذشته سریعتر از این برداشته می شده است. ولی سرویس مخفی آمریکا به روزنامه نیویورک تایمز گفته است که تدابیر امنیتی نسبت به گذشته تغییر خاصی نداشته است.

انتهای پیام/