معاون توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: ماهانه 7میلیون ریال هزینه نگهداری هر معلول در مرکز نگهداری می‌شود.

به گزارش بصیر سبزوار،مسعود هنر بخش معاون توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی در مراسم افتتاح طرح مشاوره ژنتیک بابیان اینکه ماهانه ۷میلیون ریال هزینه نگهداری هر معلول می‌شود اظهار داشت: مهم‌ترین اقدام برای کاهش این هزینه‌ها انجام برنامه‌های پیشگیرانه در سطح جامعه است.

 

وی با مهم برشمردن خدمات غربالگری در حوزه پیشگیری تصریح کرد: با انجام آزمایش غربالگری ساده و هزینه ناچیز به‌راحتی می‌توان از بروز معلولیت‌ها در بزرگ‌سالی پیشگیری کرد.

 

هنر بخش در ادامه بابیان اینکه بسیاری از معلولیت‌ها در پی عدم آگاهی و غفلت والدین ایجاد می‌شود عنوان کرد: حضور فرزند معلول در یک خانواده علاوه بر هزینه‌های مال گزاف، بار روانی و تبعات اجتماعی را بر خانواده تحمیل می‌کند.

 

معاون توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی با اشاره به آغاز به کار طرح مشاوره ژنتیک برای دانش آموزان ۱۵ تا ۲۰سال و زوج‌های در آستانه ازدواج  به‌صورت رایگان افزود: ۱۰تا ۱۲هزار دانش‌آموز در این طرح شرکت کرده و افراد مشکوک به اختلالات ژنتیکی برای انجام آزمایش‌ها به مراکز ژنتیک معرفی خواهند شد.

 

مرضیه کسرایی رئیس اداره بهزیستی سبزوار در این مراسم بابیان اینکه۵۰درصد از معلولیت‌ها در اثر اختلالات ژنتیکی به وجود می‌آید  ادامه داد: در سبزوار بیش از ۷هزار معلول تحت حمایت بهزیستی قرار دارند.

 

وی با اشاره به اهمیت انجام آزمایش‌های غربالگری در پیشگیری از بروز معلولیت‌ها عنوان کرد از ابتدای سال تاکنون بیش از۱۰هزار مورد آزمایش غربالگری شنوای سنجی و بینا سنجی انجام‌شده است.

 

کسرایی همچنین به فعالیت ۷مرکز مشاوره عمومی و ۱۰مرکز توان‌بخشی در سبزوار اشاره کرد و افزود: فعالیت این مراکز نیز در راستای کاهش هزینه معلولیت‌ها برای جامعه طرح‌ریزی‌شده است.

 

 

انتهای پیام/