تولیت آستان قدس رضوی گفت: مأموریتی که برای آستان تعریف کرده‌ایم انجام امورات فرهنگی و نگاه ویژه به تسهیل امر زیارت با نگاه زائر محوری است.

به گزارش بصیر سبزوار،حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی شب گذشته در جمع خبرنگاران بابیان اینکه توجه زائرین ازجمله برنامه‌های محوری آستان قدس رضوی است اظهار داشت: توجه ویژه به محرومان و نیازمندان به میزانی که در توان آستان باشد را در دستور کار قرار داده‌ایم.

 

وی با اشاره به افتتاح فرهنگسرای امام رضا در سبزوار ادامه داد: آنچه اولویت دارد تقویت مراکز فرهنگی با امکانات استان قدس رضوی در شهرستان‌های استان خراسان بزرگ است.

 

رئیسی یکی از راه‌های تقویت این مراکز را استفاده از موقوفات آستان  دانست که در سراسر کشور وجود دارد و تصریح کرد: استفاده از این موقوفات باید به‌گونه‌ای رقم بخورد که درصدی از موقوفات را به اختصاص به همان منطقه برای انجام کارهای فرهنگی بدهیم.

 

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به معرفت افزایی و فرهنگ رضوی و همچنین آموخته‌های امام رضا (ع) برای انسان معاصر افزود: مجموعه کلاس‌ها،کتابخانه‌ها و قرائت‌خانه‌هایی باید برای اقشار مختلف ازجمله کودکان، دانش آموزان،دانشجویان ، و فرهیختگان اهل تحقیق و پژوهش‌ها باید در جهت بصیرت افزایی و کسب معرفت  استفاده شود.

 

وی به دستور کار آستان قدس مبنی بر توسعه برنامه‌های فرهنگی اشاره کرد و افزود: این برنامه در دستور کار است که اگر شهری در استان از موهبت  مرکزی به نام امام رضا بهره‌مند نشده باشد این مرکز را در منطقه ایجاد کنیم.

 

وی در ادامه به امر تسهیل زیارت پرداخت و افزود: توسعه و ایجاد زائرسراها در مناطق مختلف در دستور کار قرارگرفته است.

 

رئیسی بابیان اینکه در حال حاضر برخی میقات الرضا ها در شهرها و جاده‌ها وجود دارد که ازلحاظ تعداد کم است تصریح کرد: در مناطقی که لازم باشد آستان اقدام به ساخت میقات الرضا هایی در بین راه می‌کند که این امر در جهت کاهش تصادفات جاده‌ای نیز بسیار مؤثر است.

 

تولیت آستان قدس رضوی بابیان اینکه هدف آستان افزایش تعداد زیارت‌ها و ایجاد زیارت‌های خاطر انگیز برای زوار علی بن موسی‌الرضا (ع) است ادامه داد: در این راستا ایجاد زائرسراها برای افراد کم‌درآمد در دستور کار قرارگرفته است.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر ۴کمپ در مشهد کار اسکان زائرین را انجام می‌دهد که ما معتقدیم اسکان در کمپ درشان زائر امام رضا (ع)نیست .

 

 

رئیسی بابیان اینکه زائر محوری در دستور کار آستان قرار دارد تأکید کرد: برنامه استان ایجاد زائرسرا برای افراد کم‌درآمد و حتی بدون درامد است.

 

وی به تشرف بیش از ۲۰۰هزار زیارت اولی از ابتدای سال اشاره کرد و افزود: این اقدام نیز در ادامه روند توجه به محرومین جامعه است که هفته‌ای هزاران زائر برای اولین بار به زیارت امام رئوف  می‌آیند.