رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار گفت: تاکنون هیچ موردی از بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در سبزوار مشاهده نشده است.

 

ولی اله جغتایی در گفت‌وگو با بصیر سبزوار با اشاره به اینکه تاکنون برخی از استان‌های کشور درگیر این نوع بیماری شده‌اند اظهار داشت: بر اساس پایش‌ها و کنترل‌ها در شهرستان هیچ موردی از بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در شهر دیده نشده است.

 

وی بابیان اینکه تلفات مشکوک و دسته‌جمعی در مرغداری‌های صنعتی و پرتراکم و به‌صورت ویژه مورد کنار قرارگرفته است تصریح کرد: با شیوع این بیماری در برخی استان های پرتراکم شمالی و غربی تشدید قرنطینه‌ها و اقدامات کنترلی را بسیار بیشتر از قبل در دستور کار قرار داده‌ایم.

 

وی ورود محموله‌ها از استان‌های دیگر و همچنین جوجه‌های آلوده را یکی از راه‌های نفوذ ویروس به مرغداری‌ها دانست و اشاره کرد: هیچ محموله‌ای اعم از دان جوجه و فراورده‌ای طیور بدون مجوز دامپزشکی حق تردد بین مرغداری‌ها و شهرها را ندارد.

 

جغتای همچنین بابیان اینکه یکی دیگر از راه‌های انتقال ویروس پرندگان آزاد پروازی هستند که از دانه‌های موجود در محیط مرغداری تغذیه می‌کنند تأکید کرد: مرغداری‌ها باید منابع غذایی موردنیاز خود ر در محیط‌های دارای سقف و خارج از دسترسی پرندگان آزاد پرواز قرار دهند.

 

سبزوار دارای رتبه اول تولید مرغ گوشتی در استان را دارا است که تاکنون با اقدامات به‌موقع هیچ مورد از بیماری آنفولانزای پرندگان در آن دیده نشده است.