رییس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت گفت: ایرانیان سالانه 6هزار میلیارد تومان بابت خدمات دندانپزشکی هزینه می کنند.

به گزارش بصیر سبزوار،حمید صمد زاده در حاشیه افتتاح پایگاه ثابت سلامت دهان و دندان در سبزوار با بیان اینکه سالانه ۶هزار میلیارد تومان هزینه خدمات دندانپزشکی توسط هم وطنان پرداخت می شود اظهارداشت: به طور میانگین هر ایرانی در سن ۴۵ سالگی ۱۳ دندان کشیده پرشده و یا خراب در دهان خود دارد.

وی همچنین با بیان اینکه بیش از ۹۰دانش اموزان دارای دندان پوسیده و خراب هستند تصریح کرد: هر بچه شش ساله به صورت میانگین ۵ دندان خراب که نیازمند ترمیم است در دهان خود دارد.
صمدی با اشاره به اینکه سن ۶ سالگی زمان اغاز رویش دندان های دائمی است عنوان کرد: طبق امار به دست امده کودکان در بین ۶تا ۱۲ سال و بعد از رشد دندان های دائمی به ازای هر سه سال یک دندان خراب خواهند داشت.
رئیس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت با بیان اینکه در طرح تحول سلامت توجه ویژه ای به بخش سلامت دهان و دندان شده است بیان کرد: در روستا ها تمامی خدمات سطح ۲ دندانپزشکی و ترمیمی به صورت رایگان به انجام خواهد رسید.
وی همچنین با بیان اینکه در سطح پیشگیری و در مدارس تا کنون دو نوبت وارنیش فلوراید انجام شده است بیان داشت: مرتبه سوم این طرح  با گستره ۹۰درصد نیز در حال انجام است.
صمدی حجم انجام این طرح را ۷میلیون دانش اموز ابتدایی و در ۶۰هزار مدرسه سراسر کشور اعلام کرد.
وی مزایای انجام این طرح را کاهش حداقل ۲۵ درصد و حداکثر ۴۵درصد پوسیدگی را براساس میانگین های جهانی دانست.
انتهای پیام/