در پی سخنرانی عناصر اصلاح طلب در دانشگاه حکیم و حواشی ایجاد شده شورای تبیین مواضع دانشگاه حکیم بیانیه ای را منتشر کرده است.

 

و إذا قیل لهم لاتفسدوا فی الارض قالوا إنمّا نحن مصلحون

حوادث تلخ و ناگوار بوجود آمده در  مورخ ۲۰/۹/۹۵، در برنامه سخنرانی یک تشکل معلوم الحال که در آمفی تئاتر شریعتی دانشگاه حکیم سبزواری بوجود آمد ما را برآن داشت که طبق رسالتی که حسین ابن علی(ع) و پیامبر اعظم(ص) بر ما نهاده‌اند موضع‌گیری کرده و انزجار خود را از چنین رفتارهای زشت و زننده ای ابراز داریم که همانا سیدالشهدا فرمودند: من برای امر به معروف و نهی از منکر به پا خواستم.

این تشکل و اعضای آن مرتکب خطاها و جرایم جبران ناپذیری شدند. فی المثل یکی از منتقدین را مورد ضرب و شتم قرار داده و مقام انسانیت را  لکه‌دار کردند و یا در جایی دیگر با حمله به منتقدی که درخواست داشت که طبق تبلیغات برنامه ، پرسش و پاسخ برگزار شود، او را از بالای سن به پایین انداخته و مورد آسیب قرار دادند. و این در حالی بود که مجوز برگزاری جلسه‌ی پرسش و پاسخ  از مسئولین حاضر در برنامه در همان زمان گرفته شد، حتی به یکی از بانوان حاضر در جمع به دلیل گرفتن فیلم از اتفاقات بوجودآمده حمله شد.

در این برنامه شعار رفع حصر سران فتنه ای داده ‌شد، که به رأفت اسلامی از گزند محاکمه در امان‌اند. حتی از پهلوی اول و دوم تمجید شد و اساس انقلاب اسلامی که لطف خدای متعال به ملت شریف ایران است، مورد جسارت واقع شد.

در موردی نیز با تقطیع تاریخ و قانون اساسی، حصر را غیر قانونی خواندند و ظلم نظام دانستند. و گفتند در هیچ جایی از تاریخ اسلام حصر وجود نداشته است که  در حکومت علی ابن ابی طالب مثال نقض آن موجود است و کذب بودن این سخنان مشخص است. آن‌چه مورد توجه قرار گرفته، این است که چگونه در فضایی علمی این‌گونه سخنان احساسی و غیر عقلی بیان می‌شود؟جای آن سوال است که چگونه در حضور مسئولینی که معتقد به ولایت امیرالمومنین هستند ولایت را انتخابی می‌خوانند و کسی جرات اعتراض به خود را نمیدهد؟

از نکات تامل برانگیز دیگر جلسه، تخلف در نشرتبلیغات برنامه و اعلام وجود پرسش و پاسخ در جلسه بود، که متاسفانه مجوز این عمل نیز قبلا صادر نشده بود و همین امر موجب ایجاد تنش و درگیری در مراسم گردید. و جای این سوال است که چگونه هیأت نظارت بر تشکلهای اسلامی بر تبلیغات این اشخاص نظارت نداشته است؟

دیگر نکته‌ی قابل یادآوری آن است که حتی اگر کسی اشتباهی می‌کند به حساب آن مجتمع و یا سازمان و تشکل نیست چنانچه اگر مسلمانی گناهی کند عیب از اسلام نیست . چگونه عده‌ای محدود و تغذیه شده از لیبرال‌ها به خود اجازه میدهند تا شجره‌ی طیبه‌ی بسیج را مورد اتهاماتی از قبیل اختلاس و عوام گرایی کنند؟ یا درحالیکه جریان انقلابی با سعه‌صدر با مخالفان خود برخورد کرده و می‌کند و مصادیق بارزی دارد که آخرین آن تحمل اعتماد بیجا به دشمن آمریکایی بود که از ابتدا هشدار جریان حزب الله و انقلابی را بدنبال داشت و گفته شد که آمریکا بدعهد است و اهل از پشت خنجر زدن است اما عده‌ای ساده لوح به روند خود ادامه دادند و به آمریکای گرگ صفت اعتماد خود را ابراز داشتند چگونه عده‌ای این جریان را به عدم‌ تحمل مخالفین خود متهم می‌کند؟

هیأت نظارتی که به بهانه‌ی واهی جناحی بودن یک سخنران که برائت خود را از احزاب چپ و راست کشور اعلام نموده است(۱) بسیج را محدود و منزوی ساخت و مجوز برنامه را لغو نمود. همچنین با ورود حامیان فتنه و اغتشاش به دانشگاه موافقت کرد. آیا این هیأت نظارت می‌تواند یک هیأت بی‌طرف برای رفع مشکلات دانشگاه باشد؟

چگونه مسئولینی که توان مدیریت و جلوگیری از نقل مباحثی چون رفع حصر و حمایت از سران فتنه را ندارند ادعای بی طرفی و مدیریت کلان خود را در دانشگاه دارند؟

ما دانشجویان بسیجی دانشگاه حکیم سبزواری، ضمن محکوم کردن این جرایم و خطا ها، ابراز انزجار خود از این وقایع را اعلام کرده و از پیشگاه مقام عظمای ولایت و دانشجویان دانشگاه عذرخواهی ‌می‌نماییم.

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه حکیم سبزواری

پانویس ۱ : چپ و راست، اصول‌گرا و اصلاح‌طلب، این دولت و دولت دیگر فرقی برای ما ندارد در جایی که به نام اسلام قانون اساسی بنا شده است و دارای مقام ولایت فقیه و معیار‌های قرآنی است، هرکسی که روی کار می‌آید چنانچه چیزی  غیر از اسلام را در عمل پیاده کند، از دم تیغ نقد ما می‌گذرد.( حسن عباسی ۶/۲/۹۵ – قم)