مدیر بسیج سازندگی ساه ناحیه سبزوار از اجرای طرح واکسینه طیور بومی شهرستان با همکاری شبکه دامنپزشکی به مناسبت هفته بسیج خبر داد.

به گزارش بصیر سبزوارابراهیمی برزویی در مراسم افتتاحیه طرح واکسینه طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل، بابیان اینکه این طرح برای مقابله با بیماری نیوکاسل طی تفاهم نامه سازمان بسیج و دامپزشکی کل کشور به اجرا در خواهد آمد اظهارداشت : بیش از ۲۵۰هزار طیور بومی در شهرستان حضور دارد که در فاز اولیه طرح ۶۰هزار مرغ بومی در ۴۵ روستا واکسینه خواهند شد.

 

وی با اشاره به اینکه پایگاههای بسیج روستایی در این طرح مشارکت گسترده ای خواهند داشت تصریح کرد: با ایجاد ۱۵ گروه ۲نفره در فاز ابتدایی روستا هایی که دارای بیشترین حجم طیور را داشته باشند و یا در محل استقرار مرغداری ها باشند در طرح قرار خواهند گرفت.

 

ولی اله جغتایی رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار نیز با بیان اینکه مرغ های بومی به علت مقامت بیشتر در اثر این بیماری تلف نشده اما ناقل ویروس هستند تاکید کرد: حضور پرندگان دیگر در کنار طیور ناقل سبب انتقال این ویروس به مرغداری های صنعتی شده که در صورت بروز این حادثه ضرر مالی هنگفتی به مرغدار وارد خواهد شد.

 

وی با اشاره به هزینه بالای و کمبود واکسن این بیماری تاکید کرد: تفاهم نامه دامپزشکی با بسیج سبب خواهد  شد تا علاوه بر استفاده از روحیه جهادی بسیجیان این اقدام در کم تریم زمان ممکن به انجام برسد.

 

جغتایی با اشاره به اینکه این بیماری از بیماری های مشترک بین انسان و دام محسوب نمی شود ادامه داد: در صورت بروز این بیماری در مرغداری ها سبب تلف شدن گله ای طیور خواهد شد.

 

انتهای پیام/