رئیس اداره بهزیستی سبزوار از جرای طرح غربالگری و بینایی سنجی برای 23 هزار کودک سبزواری خبر داد.

به گزارش بصیر سبزوار،مرضیه کسرایی در مراسم افتتاح طرح غربالگری و بینایی سنجی با بیان اینکه یکی از وظایف سازمان بهزیستی اجرای طرح های پیشگیرانه و کاهش آسیب ها ناشی از معلولیت ها است اظهارداشت: این طرح نیز با هدف پیشگیری بیماری های چشم و نابینایی در آینده کودکان انجام می شود.

 

وی با اشاره به انجام این طرح برای ۲۲۰هزار کودک خراسانی در سال ۹۴ ادامه داد: در حدود ۲هزار و ۴۰۰نفر از این کودکان دچار اختلالات بینایی بودند که اقدامات درمانی و پیشگیرانه برای انها انجام شده است.

 

کسرایی با اشاره به ارزیابی ۱۲هزار کودک سبزوار بین ۳تا ۶سال در سال گذشته بیان داشت: در حدود ۱۱۰۰کودک در مناطق حاشیه نشین به صورت رایگان مورد بینایی سنجی و غربالگری قرار گرفته اند که از این تعداد ۲مورد نیاز به عمل جراحی داشته که این عمل هب صورت رایگان انجام گرفته است.

 

رئیس اداره بهزیستی سبزوار در خصوص اقدامات درمانی مورد نیاز تصریح کرد: پس از انجام معاینات پزشکی در صورت وجود عارضه در چشم کودکان ،هزینه های فریم عینک و در صورت نیاز به جراحی هزینه جراحی توسط سازمان پرداخت خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه علاوه بر طرح های بینایی سنجی طرح شنوایی سنجی نیز در مقاطعی برای کودکان به اجرا درخواهد آمد خاطرنشان کرد: در این مورد نیز هزینه های تامین سمعک برای این کودکان هم پرداخت شده است.

 

کسرائی همچنین در خصوص انجام مشاوره ها ژنتیک برای پیشگیری از تولد فرزندان معلول بیان داشت: تا کنون ۱۶ مورد سقط جنین برای افرادی که معلولیت در فرزندان آنها محرز شده است انجام گرفته است.

 

انتهای پیام/