مدیر روابط عمومي شهرداري شهرداری سبزوار از برگزاری ششمين همایش ملي بزرگداشت پدر نثر فارسي ‘ابوالفضل بیهقی’ در سبزوار خبر داد.

به گزارش بصیر سبزوار، محمد اختریان گفت: این همایش روز دوشنبه سوم آبان ماه سال جاری در نوبت صبح از ساعت ۱۰ تا ۱۲:۳۰ در تالار همایش های بین المللی بیهقی در دانشگاه حکیم سبزواری و در نوبت بعداز ظهر از ساعت ۱۸ تا ۲۱:۳۰ در محل تالار کاشفی واقع در میدان لاله سبزوار با حضور اساتید و صاحبنظران حوزه ادبیات برگزار می شود.

وی افزود: همایش مزبور برای ششمین بار با هدف بزرگداشت و ارج نهادن به جایگاه بیهقی در عرصه نثر فارسی برگزار می شود.

او با بیان اینکه شهرداری، شورای اسلامی شهر و دانشگاه حکیم سبزواری در برگزار این همایش همکاری دارند، اظهار کرد: سخنرانی، سه تار نوازی، قطعه هنری و برنامه های متنوع فرهنگی از جمله برنامه های این همایش خواهد بود.

گفتنی است ‘ابوالفضل بیهقی’ تاریخ نگار قرن پنجم هجری قمری و نگارنده کتاب ‘تاریخ بیهقی’ از مورخان نامدار دوره غزنوی است که در سال ۳۸۵ قمری در قریه حارث آباد بیهق متولد شد.

وی بعد از کسب فضایل به دیوان رسایل محمودی راه یافت و در خدمت خواجه بونصر مشکان به کار پرداخت و همچنان در خدمت سلاطین غزنوی به سر می برد تا در زمان عزالدوله عبدالرشید که در سال ۴۴۰ قمری به سلطنت رسیده بود، چندی صاحب دیوانی انشا کرد لیکن به تهمت حاسدان معزول و محبوس شد.

بیهقی بعد از رهایی از زندان باقی عمر را در انزوا به سر برد و در سال ۴۷۰ هجری قمری درگذشت.