100هفته بدون تعطیلی در برگزاری مراسم می توان به جرات گفت که تنظیم زندگی گروه براساس زیارت عاشورا بوده خیلی وقت ها شده که برنامه خانواده کنسل شده تا مراسم زیارت عاشورا سر موقع وبدون هیچ تعطیلی برگزار شود.

به گزارش بصیر سبزوار،شما هم اگر پنج شنبه ها نزدیک غروب به مصلی شهر سری زده باشد تا فاتحه ای نثار اموات کنید و از شهدای آرمیده مددی بگیرید حتما این مراسم را دیده اید.

 

برگزاری  مراسم زیارت عاشورای در آستان شهدا به همت عده ای جوان که  حالا ۱۰۰هفته است که بدون وقفه انجام می شود  شاید گفتنش ساده باشد اما بدون شک انجام این کار تنها از کسانی بر خواهد آمد که دل در گروه شهدا و ارباب شهدا دارند.

 

جواد شمس آبادی از فعالان برگزاری این مراسم است که در گفتگویی کوتاه با بصیر سبزوار از چگونگی برگزاری مراسم و اقدامات فرهگنی جنبی این مراسم برایمان می گوید.

 

 

سابقه برگزاری به این شکل و قرائت زیارت عاشورا در آستان شهدا  حدودا برمی گردد به سال ۸۳ آن موقع دانشجو دانشگاه ازاد بودیم پس از تدفین شهدای گمنام در دانشگاه با دوستان قرا گذاشتیم هر پنجشنبه مراسم زیارت عاشورایی در مزار آنها برگزار کنیم دو روز از مراسم تدفین گذشته بود که اولین مراسم را برگزار کردیم والان با گذشت ۱۲ سال از آن روز هیچ گاه مراسم تعطیل نشده لست.

 

برگزاری مراسم زیارت عاشورا در آستان شهیدان سبزوار هم نشات گرفته از همین موضوع است محرم سال ۹۳ بود علی رغم شلوغی مصلی در روزهای پنج شنبه   آستان شهیدان سکوت آزار دهنده ای داشت؛ با جمعی از دوستان قرار گذاشتیم تا مراسمی مشابهه آنچه در دانشگاه برگزار کردیم را در این آستان هم اجرا کنیم.

 

 

آبان ماه ۹۳ قرار بود تا اولین مراسم را برگزار کنیم شاید از همان ابتدا عنایت ویزه شهدا برای مراسم بود چرا که بی هیچ امکانات و بودجه ای کار را آغاز کردیم خاطرم هست صبح اولین پنج شنبه برای تهیه دستگاه صوت به بنیاد شهید سر زدیم که متاسفانه مشکلات قانونی مانع از این شد که  دستگاه صوت در اختیار برگزارکنندگان قرار بگیرد و همین شد که به فکر هودکفایی بیافتیم.

 

اولین زیارت عاشورا را در حالی خوانیدیم که حدود ۲۵ نفر در مجلس شرکت کرده بودند  و هر هفته این تعداد بیشتر شد تا اینکه حالا بعد از گذشت دو سال مشتری های پرو پا قرص زیارت عاشورا بیش از ۳۰۰ نفر شدند که به نوعی دلباخته و هر هفته درآستان شهدا حضور پیدا می کنند.

 

کار برای خدا آرم و نشان نمی خواهد

از ابتدا قرار گذاشتیم بدون هیچ نام و زیر هیچ آرمی نباشیم و تنها با خادمی برای آستان شهدا کار کنیم  تا بتوانیم خدایی کار کنیم همین موضوع هم باعث شد تا اعتماد مردم جلب شود برگزاری مراسم زیارت عاشورا انهم در استان شهدا نیازی به نام ونشان ندارد چون معتفدیم که همین دعا می تواند نشان ما باشد تا کنون هم یاری شهدا و عنایتشان بوده که این کار انجام شده است.

 

بعد از پا گرفتن مراسم و برگزاری چندین هفته  تیم ایده هایی را برای اجرای برنامه های فرهنگی در کنار قرائت دعا دادند با رایزنی ها تلاش شبانه روزی توانستیم در ماه رمضان سال گذشته ۸۰ نفر از شرکت کنندگان در مراسم را مهمان سفره افطار امام رضا(ع) کنیم و در سال جاری هم ۳۵ نفر را به قید قرعه به این سفر اعزام کنیم.

 نگاه شهدا به مراسم سبب جلب اعتماد مردم

یکی از ویژه گی های مهم این جمع و گروه این مطلب بوده که با نگاه شهدا اعتماد مردم جلب شده و تا حدودی به محل رجوع مردم تبدیل شده به گونه های که در همین مراسمات افرادی مراجعه می کنند و برای رفع مشکلاتشان تقاضای کمک دارن از کمک برای یافتن کار و یا رفع مشکلات مالی که به لطف همین شهدا گروه تا جایی که در توانشان بوده مشکلات را هم حل کرده اند.

 

زیارت عاشورا محور زندگی مان شده است

۱۰۰هفته بدون تعطیلی و حضور بچه ها را در برگزاری مراسم می توان به جرات گفت که تنظیم زندگی گروه براساس زیارت عاشورا بوده خیلی وقت ها شده که برنامه خانواده کنسل شده تا مراسم زیارت عاشورا سر موقع وبدون هیچ تعطیلی برگزار شود.

 

اینطور می توان عنوان کرد که بچه ها خستگی یک هفته کار و زندگی روزمره را در این آستان و با قرائت زیارت عاشورا جای می گذارند و انرژی مجدد برای کار می گیرند زیارت عاشورا محور برنامه زندگی شان شده است.

 

هرکس در هر پستی باشد کاری را انجام می دهد اما برگزاری روتین ۱۰۰ هفته پشت سر هم شاید تنها کار دل باشد و بس که  نه در ابلاغیات نهاد های فرهنگی جای می گیرد و نه درتوان این ادارت است.

 

البته از ابتدا بودند افرادی که از دور دستی برآتش برنامه های فرهنگی دارند با نا امیدی دم از عدم موفقیت می زدنند اما یکی از مهم تریم اهداف برگزاری این برنامه خارج کردن بچه های مذهبی از عنوان ها نام ها بود به طوری که از جزیره ای کار کردن خارج شده و دور از عناوین تنها برای خدا کار کنیم.

 

اطعام نزدیک به ۷۰۰۰هزار نفر در عید غدیر در سال

 

از دیگر برکات زیارت عاشوار اطعام نزدیک به ۷هزار نفر در دوسال و به مناسبت عید غدیر بود که در همین مراسم ها و یا در مراجعات تیم به مساجد و مکان های مذهبی و جمع آوری نذورات مردمی صورت گرفت.

طرحی که منجر به پهن شدن بزرگترین سفره اطعام روز عید غدیر شد.

 

انتهای پیام/