مدیر کل اجرایی و امور دولت مجمع متخصصین ایران گفت: اقتصاد مقاومتی پیشگیری برای بیماری های اقتصادی کشور است وسبب رشد و کاهش آسیب‌پذیری کشور می‌شود.

دکتر صمدی افشار در گفتگو با بصیر سبزوار با اشاره به تنظیم و ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری به جایگاه ورزش در این برنامه کلان پرداخت و گفت:  سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در قالب ۲۴ ماده ابلاغ شده است که صنعت ورزش می‌تواند به طور مستقیم و غیرمستقیم بر تعداد زیادی از این بندها تأثیرگذار بوده و برای تحقق این سیاست‌ها قدم‌های مؤثری برداشت .

 

صمدی افشار  عنوان کرد :اقتصاد مقاومتی  سعی در اصلاح زندگی آحاد افراد جامعه و اصلاح تصمیم‌گیری‌ها وسیاست‌های اقتصادی و اجتماعی تصمیم‌گیران و مجریان و ناظران قانونی دارد و باید از تک‌تک افراد شروع شود.

 

وی با بیان اینکه ‌باید بازدهی هر یک از ما به عنوان یک سرمایه ملی افزایش و هزینه‌های هر کدام از ما کاهش یابدافزود: اقتصاد مقاومتی، یک راهبرد استراتژیک در مسیر توسعه اقتصادی است که می‌تواند پایه‌های اقتصاد کشور را تقویت و آن را در برابر فشارهای خارجی مصون کند.

 

مدیر کل اجرایی و امور دولت مجمع متخصصین ایران با بیان اینکه  نقش ورزش در اقتصاد مقاومتی نقش پررنگ و بی‌بدیلی است که کاملا مغفول مانده است افزود:  عقیده غالب در بین مردم، نگریستن به ورزش به مانند یک کالای مصرفی است و از اهمیت آن در تولید و رشد و توسعه اقتصادی و توزیع بهتر درآمدها غافل‌اندهر چند پرداختن به ورزش نیازمند هزینه‌های بالای زیربنایی است ولی این هزینه‌ها را نمی‌توان در کنار مخارج و هزینه‌های مصرفی قرار داد.

 

وی با اشاره به اینکه در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، ورزش از دو دیدگاه خرد و کلان می‌تواند اثرگذار باشد ادامه داد:از دیدگاه کلان، تحقق اقتصاد مقاومتی نیاز به مشارکت آحاد مردم دارد، هر چه افراد از لحاظ سلامت عمومی وضعیت بهتری داشته باشند، بهتر می‌توانند در این مسیر قدم بردارند.

 

صمدی افشار با بیان اینکه  جامعه‌ای سالم از نظر جسمی، ذهنی و روحی، جامعه‌ پویا، کارآمد و با بهره‌وری بالاست گفت: ورزش باعث سلامت، افزایش کارایی، آستانه تحمل، قدرت و وحدت در میان جامعه ایران، ارتقای روابط اجتماعی و عاطفی و سبب ارتقای غرور و عزت ملی جامعه ایران می‌شود که از لحاظ هزینه‌های بیماری و هزینه‌های درمان نیز هیچ گاه در مضیقه نخواهد بود.

 

وی در ادامه گفت: ورزش هزینه‌های بیماری، درمانی، داروهای خاص، اعتیاد و هزینه‌های وابستگی در بسیاری از موارد بهداشتی و درمانی را کاهش می‌دهد و سبب سلامت روان و کاهش افسردگی و مشکلات روحی و روانی در جامعه می‌شود.

 

مدیر کل اجرایی و امور دولت مجمع متخصصین ایران تصریح کرد:  انسان‌ها از طریق ورزش جسمی و روانی سالم داشته  و سازمان‌های ورزشی و ادارات ورزشی در تمام‌ سازمان‌ها باید در راستای برنامه‌ریزی، گسترش، نهادینه‌سازی و فرهنگسازی ورزش برای تمامی پرسنل سازمانی خود و افراد جامعه همت گمارند.

 

وی به دیدگاه خرد در خصوص مقوله ورزش در اقتصاد مقاومتی اشاره کرد وگفت:، هر یک از سازمان‌های ورزشی باید به عنوان عضوی از صنعت پولساز ورزش، در راستای درآمدزایی و کاهش هزینه‌های سازمانی و ملی حرکت کنند.

 

مدیر کل اجرایی و امور دولت مجمع متخصصین ایران به باید های پیش رو در این مقوله پرداخت و با بیان اینکه سازمان‌های ورزشی باید دانش‌بنیان شده و در جهت افزایش بهره‌وری گام بردارندگفت: صنعت ورزش باید در راستای توجه به تولیدات داخلی در ورزش حرکت کرده و شفاف‌سازی و سالم‌سازی و فرهنگ جهادی در ورزش را به یک فرهنگ همگانی تبدیل نماید و از ظرفیت‌های فنی، علمی و اقتصادی در این حوزه به بهترین شکل استفاده کند.

صمدی افشار با اشاره به اینکه هر اندازه نقش صنعت ورزش در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی افزایش یابد، موتور محرکه اقتصادی بیشتر به حرکت درآمده و پویایی اقتصادی بیشتر می‌شوداظهار داشت:  ورزش، صنعتی است که می‌تواند وابستگی کشور را به درآمدهای نفتی کاهش دهد.

 

انتها یپام/