مدیر اداره شیلات سبزوار گفت: پیش بینی می شود در سال جاری تولید ماهی پرورشی در سبزوار به بیش از 4هزار تن برسد.

به گزارش بصیر سبزوار،محمد نبوی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در سال گذشته با برداشت بیش از ۲هزار تن ماهی برای سومین سال پیاپی رتبه اول استان درتولید ماهی را به دست آوردیم اظهارداشت: با توجه به استخر های موجود که در این حوزه فعالیت خود را آغاز کرده اند پیش بینی تولید بیش از ۴هزار تن گوشت ماهی دور از انتظار نیست.

 

وی با اشاره به توفیقات به دست آمده در این حوزه تصریح کرد: سبزوار به تنهایی توانسته گوی سبقت را از ۱۰استان کشور در زمینه این محصول  بگیرد و به موقعیت مناسبی دست پیدا کند.

 

نبوی ادامه داد: آغاز طرح پرورش ماهی از ابتدای سال ۸۳ در سبزوار آغاز شد و با طرح های تشویقی از جمله توزیع بچه ماهی رایگان و دیگر تسهیلات ارائه شده توانستیم این طرح را به یکی از عوامل مهم اشتغالزایی و کسب در آمد برای پرورش دهنده گان تبدیل کنیم.

 

رئیس اداره شیلات جهاد کشاورزی سبزوار همچنین با اشاره به اجرای طرح هایی برای ترویج مصرف فرهنگ ماهی در شهرستان خاطر نشان کرد: همزمان طحر هایی نظیر برگزاری کلاس های طبخ ماهی برای خانواده ها به روشها مختلف و ترویج استفاده از این ماده غذایی در سبد خانوار اجرا شد.

 

نبوی نتایج حاصل از این اقدامات را افزایش سرانه مصرف ماهی از ۱۰۰گرم در سال ۸۳به ۸کیلوگرم در سال ۹۴ دانست و افزود: برای رسیدن به مصرف استاندار ۲۰کیلوگرم در سال بسیار جای کار هست.

 

وی همچنین به مصرف ۴۰هزار تن گوشت ماهی در خراسان اشاره کرد و تاکید کرد: با توجه به مقدار مصرف در ماهی در خراسان توجیه پذیری اقتصادی برای تولید ۳۲ هزارتن ماهی وجود دارد.

 

نبوی در ادامه به آبیاری مزارع اطراف توسط آب موجود در استخر پرورش ماهی اشاره کردو افزود: تولیدات کشاورزی به علت پرورش ماهی در این آب و تولید کود های ارگانیک تا ۳۰ بهره وری بیشتری پیدا می کنند.

 

انتهای پیام/