مراسم چادرپوشان حسینیه قنادهای سبزوار به عنوان میراث ناملموس(معنوی) ثبت ملی شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌ رضوی با بیان ثبت ۱۳ اثر میراث معنوی خراسان‌رضوی گفت: این آثار، در جلسه کمیته ثبت آثار میراث ناملموس کشور که امروز با حضور فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تهران برگزار شد، به ثبت ملی رسید.

حسین زارع‌ صفت افزود: این ۱۳ اثر، در بردارنده سنن، آداب و رسوم مردم مناطق مختلف استان از شهرستانهای مشهد، نیشابور، گناباد، طرقبه و شاندیز، کاخک و قوچان است که پرونده این آثار به همت کارشناسان این اداره‌ کل تهیه و به کمیته ثبت آثار میراث ناملموس کشور ارائه گردید.

زارع صفت عنوان کرد: بازی‌ های محلی عشایر خراسان، ترانه‌ های کودکانه کردی کرمانجی، چیستان‌ های کردی کرمانجی، لالایی های کردی کرمانجی، مهارت دوخت لباس زنان عشایر کرد خراسان، دانش پرورش ریواس در نیشابور، فنون و مهارت دوخت چارق دوزی قوچان، مهارت پخت شیشلیک، مرثیه خوانی واویلا در گناباد، مراسم حسن- حسین کاخک، فنون تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی مشهد و مراسم چادر پوشان حسینیه قنادهای سبزوار پرونده هایی هستند که امروز از استان خراسان رضوی به ثبت ملی رسید.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی خراسان‌ رضوی خاطرنشان کرد: ثبت آثار میراث ناملموس سبب حفظ سنت‌ ها و رسوم زیبا و ماندگار در استان خراسان‌ رضوی و سبب تقویت هویت فرهنگی و انتقال آنان به نسل‌ های بعدی می باشد.
تاکنون ۱۵۰۳ اثر ملموس از استان خراسان‌ رضوی ثبت ملی شده است و با ثبت این ۱۳ اثر ناملموس، تعداد آثار نا‌ملموس (معنوی) استان نیز به ۷۶ اثر رسید.