شاید اظهار نظر نمایندگان محترم در موضوع تعیین روسای دانشگاه های شهرستان تا حدی که زمینه ای برای شایسته سالاری فراهم کند قابل تحمل باشد لیکن آنچه امروز شاهد آنیم ستاد سالاری جای شایسته سالاری را گرفته است

به گزارش بصیر، سبزوار  شهر دانشگاهی با نزدیک به سی هزار دانشجو است. طی دو سال گذشته شاهد تغییراتی در مدیریت دو دانشگاه پیام نور و فناوری های نوین بودیم که متاسفانه محیط  دانشگاه که می بایست محلی فارغ از نگاه های سیاسی و بدور از جناح بندی ها و یارکشی ها باشد را به محیطی تبدیل نمود که محل عرضه اندام یکی از نمایندگان باشد. جهت استحضار می بایست یاداوری نمایم که دانشگاه پیام نور تا چند روز پیش مدیری را تجربه می نمود که استاد دانشگاه حکیم سبزواری می باشد. و بدتر از آن وضعیت دانشگاه فناوری های نوین است که رییس آن نه تنها از اعضای هیات علمی آن دانشگاه نیست که رشته ایشان  که می بایست متناسب با رشته های دانشگاه در حوزه فنی و مهندسی  باشد؛ نیز علوم تربیتی است.

امروز دیگر بر هیچ کس پوشیده نیست که هر دو رییس فارغ از عملکردشان با حمایت ها و البته پیگیری و رایزنی آقای نماینده در این دو دانشگاه که محل خدمت آنها نیست؛ منصوب شده اند.

لذا شهروندان و دانشجویان و دانشگاهیان سبزوار کاملا حق دارند که سوالات زیادی در ذهن داشته باشند و از نماینده مردم مطالبه نمایند:

با توجه به اینکه هر دو  رییس، عضو هیات علمی دانشگاه حکیم هستند- البته خوشبختانه رییس جدید دانشگاه پیام نور عضو هیات علمی همان دانشگاه است ؛ چگونه می توانند شرایط دانشجویان، کارکنان و اعضای هیات علمی این دو دانشگاه را درک نمایند؟

چرا مدیریت این دو دانشگاه محل یارگیری اعضای ستاد یک نماینده مجلس شده است؟

آیا اصولا نمایندگان که اتفاقا دانشگاهی نیز نیستند یعنی از اعضای هیات علمی یا کارکنان دانشگاه نیستند  اجازه دارند در امور مدیریتی این نهاد حساس دخالت داشته باشند؟

آیا این دو دانشگاه آنقدر ضعیف بوده اند که هیچ فردی از اعضای همان دانشگاه توان مدیریت آن را نداشته است؟

آیا عرضه اندام یک نماینده در این حوزه، باعث نمی شود نماینده دیگر هم قصد چنین کاری نماید و نهایت مدیریت این مجموعه که می بایست بدون حاشیه فعالیت نماید، درگیر چالش ها و حاشیه های وقت گیر و کم اهمیت شود؟

بی شک دود این دخالت ها و بی تدبیری ها در چشم جامعه دانشگاهی می رود که قرار است آینده ساز این کشور باشند.

نکته مهم اینکه تلاش نمایندگان محترم برای تعیین روسای دانشگاه های شهرستان ایرادی نداشته و ندارد تا زمینه ای برای شایسته سالاری فراهم شود. لیکن آنچه امروز شاهد آنیم؛ ستاد سالاری جای شایسته سالاری را گرفته است و این نماینده محترم به جای در نظر گرفتن شایستگی ها و ویژگی های مدیر، بیشتر سعی نموده از افرادی استفاده نماید که در ستاد انتخاباتی ایشان نقش داشته اند و از ایشان حمایت نموده اند. و این مسئله می تواند آفت بزرگی برای شهرستان و جامعه دانشگاهی باشد.

جامعه دانشگاهی امروز ترس این را دارد که اینگونه دخالت های غیر علمی، زمینه ساز افت هر چه بیشتر رشد علمی دانشگاه های شهرستان را ایجاد نماید که از تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص دانشگاه ها بوده و در چند دیدار اخیر خود با روسای دانشگاه ها به صراحت به ان پرداخته شده است.

انتهای پیام/