مسئول ستاد استهلال استان‌های خراسان گفت: با وجود آنکه روز یک شنبه و دوشنبه استهلال ماه صورت می‌گیرد، روز دوشنبه حلال ماه در استان رویت می‌شود.

به گزارش بصیر سبزوارحجت الاسلام ابراهیم معادی  پیرامون اعزام تیم‌های استهلال اظهار کرد: ۳۴ گروه در سه استان خراسان رضوی، جنوبی و رضوی به رصد گاه‌ها اعزام می‌گردند.

 

وی افزود: مشهد تنها یک گروه رصد دارد که در دانشگاه فردوسی مستقر است، متخصصین با حضور در این مکان اقدام به رویت ماه می‌کنند؛ تجهیزاتی که به وسیله آن استهلال صورت می‌گیرد شامل دوربین و تلسکوپ می‌شود.

 

مسئول ستاد استهلال استان‌های خراسان تاکید کرد: رصد حلال ماه روز یک شنبه و دوشنبه صورت می‌پذیرد ولی بنا به پیش بینی‌ها، سه شنبه روز اول ماه مبارک رمضان خواهد بود.

 

حجت الاسلام معادی تاکید کرد: در روز یک شنبه خورشید در ساعت ۱۹ و ۵۴ دقیقه به افق مشهد غروب می‌کند، غروب ماه در این روز در ساعت ۱۹ و ۵۸ دقیقه به افق مشهد است، با این حساب حلال ماه تنها ۱۳ دقیقه توقف و مکث دارد و روشنایی ماه ۳۸ صدم درصد خواهد بود، به علت اینکه روشنای کم است حلال ماه در روز یک شنبه رویت نمی‌شود اما با این وجود گروه‌های استحلال اعزام می‌شوند.

 

وی افزود: در روز دوشنبه غروب خورشید در ساعت ۱۹ و ۴۶ دقیقه به افق مشهد است و غروب ماه در ساعت ۲۰ و ۵۹ دقیقه به افق مشهد خواهد بود، با این حساب ماه پس از یک ساعت و ۱۳ دقیقه از حلال خورشید غروب می‌کند، تمام روشنایی ماه ۳٫۲ درصد است که قابلیت رویت را افزلیش می‌دهد.

 

مسئول ستاد استهلال استان‌های خراسان بیان کرد: دوشنبه ۳۰ ماه شعبان ماه در تمام ایران دیده می‌شود و اگر افق تمیز بوده و شرایط مساعد باشد، ماه با چشم غیر مسلح نیز روئیت خواهد شد.

 

حجت الاسلام معادی بیان کرد: ماه شعبان ۳۰ روزه می‌شود و همه گروه‌های استحلال باید پس از روئیت ماه منتظر نظر قطعی دفتر مقام معظم رهبری باشند.