طوفان شن به طور وحشتناکی موجب شد برای چند دقیقه تاریکی مطلق همه جا را فرا بگیرد. شن و ماسه های نرمی که گردباد آن را به در و دیوار شهر تازیانه وار وارد می کرد. چرا در این یک هفته بحران کسی حضور برخی از مدیران عالی شهرستان را چون فرماندار داورزن و مسئول شبکه بهداشت و درمان را در جمع مردم و اخبار جلسات مشاهده نمی کند؟

به نقل از داورزن نیوز، تگرگ و طوفان شن در داورزن در حدود سه روز در داورزن خسارات میلیاردی به بار آورد و مردم را گریبان گیر مشکلات فراوانی کرد.

موقعیت جغرافیایی شهرستان داورزن از نظر آب و هوایی در حاشیه کوه و کویر و سیاسی ورودی غرب خراسان رضوی، حد فاصل شاهرود و سبزوار واقع شده است.

بیش از نود درصد مردم این منطقه به کار دامداری و کشاورزی مشغولند. دوم خرداد ماه بود که تگرگ محصولات کشاورزی را از بین برد، کارشناسان جهاد کشاورزی بالغ بر ۸ میلیارد تومان خسارت در حوزه کشاورزی و دامپروری تخمین زدند.

اما در پی این حادثه عصر روز چهارشنبه ۵ خرداد ماه ساعت حدود ۶ عصر بود که طوفان شن به طور وحشتناکی موجب شد برای چند دقیقه تاریکی مطلق همه جا را فرا بگیرد و همزمان نیز قطع برق صورت گرفت. شن و ماسه های نرمی که گردباد آن را به در و دیوار شهر تازیانه وار وارد می کرد.

وضعیت بحرانی طوفان حدود سه ساعت و نیم طول کشید و همه را در هرجا که بودند میخکوب کرد.

خسارت ۲۳۰میلیارد ریالی به بخش کشاورزی و دامداری داورزن

معاون فرماندار داورزن نیز در گفتگویی این خسارت را بالغ بر ۱۶۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: از مدت بارش تگرگ تا این حادثه حدود ۲۳۰میلیارد ریال به بخش کشاورزی و دامداری داورزن خسارت وارد شده است.

اثر این طوفان به اندازه ای شدید بود که رسانه های کشور نیز به آن پرداختند به نحوی که برخی از رسانه های خارجی هم نمایش قسمت هایی از این طوفان را در فضا های خبری خود بازگو کردند.

کشته شدن یک نفر در زیر آوار و مصدومیت ۳ نفر دیگر در روستای چشام از آثار این طوفان خشن بود و نیز یک نفر به علت کاهش دید بوجود آمده در زمان طوفان در حادثه تصادف در محور داورزن به شاهرود جان خود را از دست داد و این سانحه سه نفر دیگر را مصدوم کرد.

خسارات وارده به حدی زیاد بود که آمار شکستگی درختان و تیر های برق به بی نهایت رسید.

 

طومار کشاورزی داورزن در هم پیچیده شد

اسماعیل داورزنی یکی از جوانانی است که با سرمایه اندک و وام توانسته بود در شش ماه اخیر گلخانه ای را در داورزن تأسیس کند اما وی در گفتگو با خبرنگار ما با ارائه تصاویری از گلخانه اش، آسیب رسیده به تاسیسات گلخانه را ۸۰۰میلیون ریال برآورد کرد.

کشاورز دیگری نیز در ادامه به ما گفت: چیزی از محصولات جو و گندم بر روی زمین نمانده و بوته های جالیز مانند طوماری در هم پیچیده شده و هندوانه ها نیز با ضربات ماسه و ریگ به کل از بین رفته است.

شهرداری داورزن نیز آسیب های رسیده به تاسیسات شهری را ۱۷۰۰میلیون ریال ذکر نمود.

تخریب دیوارهای بی شماری که از دست این طوفان در امان نماند.

محمد سیاح مسئول هواشناسی سبزوار اظهار داشت: نبود یک ایستگاه هواشناسی مجهز در داورزن از مهمترین مسائلی است که باید به آن پرداخته شود.

وی ادامه داد: ایستگاه نیمه خودکار موجود در شهرستان نمی تواند نیاز منطقه را که حتی تاثیر آن بر روی استان نیز هست برآورده کند و وضعیت جغرافیایی داورزن نیازمند ایستگاه هواشناسی خودکار و مجهز است.

سیاح سرعت طوفان را ۱۲۰ کیلومتر در ساعت اعلام کرد و گفت: وجود ایستگاه می تواند پیش بینی های زیادی را برای پیشگیری از خسارات انجام دهد و تشخیص پتانسیل های انرژی بادی در منطقه را سهل تر خواهد نمود.

تبعات اجتماعی خسارات طوفان شن برای داورزن

معاون فرماندار داورزن در جلسه ستاد بحران اظهار داشت: حجم خسارات بسیار بالاست، به نحوی که تبعات اجتماعی بسیاری را در بر خواهد داشت و امیدواریم مسئولان برای این بحران چاره ای بیندیشند.

رئیس بانک کشاورزی داورزن نیز با اظهار بر اینکه منطقه داورزن به عنوان منطقه برخوردار محسوب می شود گفت: برخوردار بودن داورزن و همتراز قرار گرفتن این شهرستان با شهرستان هایی نظیر سبزوار، جفای بسیاری در حق مردمان این منطقه است.

مجتبی فاتح ادامه داد: معضلات اقتصادی و شغلی شدیدی در این منطقه حکمفرماست و این مسئله باید هرچه سریعتر از مقامات بالا بررسی و پیگیری شود.

وی افزود: اصلاح شبکه نیرو یکی دیگر از مهمترین مشکلات است که دامداران و مرغداران و بخش شیلات با آن دست و پنجه نرم می کنند که قطع برق در یک ساعت می تواند ضربات زیادی را بر پیکره این مشاغل وارد کند.

با امکانات موجود توان مقابله با بحران ها را نداشته و نداریم

علیرضا دلیری افسر نیروی انتظامی داورزن نیز اظهار داشت: پیش بینی قبل از بحران مهم است و بر همه محرز است که با امکانات موجود در ادارات شهرستان، هیچکدام توان مقابله با بحران ها را نداشته و نداریم.

آیا اینها توقعات زیادی است؟!

رئیس شورای اسلامی شهر داورزن نیز با چشمانی اشکبار از حوادث بوجود آمده در منطقه و ابراز همدردی گفت: فاصله داورزن به سبزوار ۸۰کیلومتر است و در مواقع بحران برای انجام برخی امور بالغ بر یک ساعت طول می کشد تا عوامل نجات سر صحنه حاضر شوند.

رمضان رمضانی مسئولان را مورد خطاب قرار داد و گفت: آیا وقت آن نرسیده است که اداره برق در داورزن ارتقا پیدا کند؟ آیا وقت آن نرسیده است که با اتفاقات بی حد و نصاب جاده ای اداره راه در داورزن مستقر شود؟ آیا وقت آن نرسیده است که هلال احمر استقرار یابد؟ آیا وقت آن نرسیده است که مسئولان بلندپایه و تاثیر گذار شهرستان در داورزن ساکن باشند؟ آیا باید ۹۵درصد مدیران داورزنی پروازی باشند؟ چرا باید پس از ارتقا بیش از ۴ سال از شهرستان شدن داورزن هشتاد درصد ادارات ما مستقر نشده باشند؟ آیا اینها توقعات زیادی است؟

وی گفت: برای مقابله با برخی حوادث باید از سبزوار درخواست کمک کنیم برای نمونه اگر سیلی جاده بین المللی را در محور داورزن فرا گیرد باید برای یک دستگاه ماشین آلات سنگین نظیر گریدر و… از اداره راه سبزوار درخواست کنیم و تا رسیدن آن، خسارت های غیر قابل جبرانی بوجود می آید و این مسئله همیشه وجود داشته است و نمونه این طوفان را در سال ۸۹ نیز در این منطقه داشته ایم.

وی ابراز داشت: معضلات بوجود آمده را می شود با برخی پیش بینی ها به حداقل رساند حتما باید اتفاق بیفتد تا به فکر آن حرکت کنیم؟ همه میدانیم که این شهرستان برای بار اول نیست که این حوادث در آن به وقوع می پیوندد و دست همت مسئولان دلسوز را می طلبد که شهرستان داورزن را به عنوان آبروی استان خراسان و آستان قدس رضوی بیشتر تلاش کنند.

وی افزود: قرار گرفتن داورزن در محور شاهرود به سبزوار و بالعکس با دو لاین عبور جدا و حد فاصل ۵۰۰کیلومتر رفت و برگشت نیازمند مساعدت ها و همکاری بی دریغ مسئولان استانی و کشوری است که می تواند بر جان بیست میلیون زائر و مسافر عبوری در این اتوبان تاثیر گذار باشد.

آیا قامت خمیده کشاورزان داورزنی راست می شود؟

و در خاتمه با وجود این مشکلات سوالات زیادی در اذهان بوجود آمده است که چرا در این یک هفته بحران کسی حضور برخی از مدیران عالی شهرستان را چون فرماندار داورزن و مسئول شبکه بهداشت و درمان را در جمع مردم و اخبار جلسات مشاهده نمی کند؟

و از همه مهمتر اینکه چرا با وجود این همه تکنولوژی وضعیت آب و هوایی به ویژه این طوفان شدید پیش بینی نشده یا اگر شده چرا دستگاه های ذیربط آن را برای پیشگیری برخی حوادث اطلاع رسانی نکرده اند؟

و آیا امیدی به مساعدت مسئولان هست تا قامت خمیده کشاورزان داورزنی کمی راست شود؟