معاون فنی و عمرانی فرمانداری سبزوار گفت:عدم وجود آمار و داده های صحیح موجب شده تا طرح مناسبی برای مقابله با بحران هایی از جمله سیلاب را نداشته باشیم.

به گزارش بصیر سبزوار،حسین شاد صبح امروز در جلسه مدیریت بحران شهرستان با اشاره به سیل آب های ایجاد شده طی بارندگی های اخیر در شهرستان اظهارداشت: متاسفانه عدم طرح مناسب برای مقابله با بحران ها در زمان مناسب در شهرستان به چشم می خورد که این مسئله نیز به دلیل عدم اطلاعات کافی در خصوص عوامل ایجاد می باشد.

 

وی در ادامه با بیان اینکه نمی توان برای مقابله با موضوعاتی مانند سیلاب تنها از طرح های ضربتی استفاده کرد تصریح کرد:  یکی از موضوعات مهم برای مقابله صحیح داشتن طرح مطالعاتی مناسب که متاسفانه نبود اعتبار لازم برای مطالعه سبب شده است تا در حال حاضر این گونه طرح ها را در دسترس نداشته باشیم.

 

شاد در ادامه جلسه به قطعی شبکه برق در مناطق گسترده ای از شهر و روستا ها در روزهای اخیر به دلیل طوفان و بارندگی اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه به دلیل نبود اکیپ های لازم در شهرستان مدت برخی از خاموشی ها طولانی شده است.

 

رئیس هلال احمر سبزوار نیز در این جلسه با انتقاد از عدم در دسترس بودن برنامه مناسب برای مقابله بیان کرد: در حال حاضر هدف گذاری خاصی برای مقابله با بحران نداریم و بیشتر برنامه ها به بعد از اتمام بحران معطوف شده است.

 

جباری ادامه داد: تا کنون هیچ امکان سنجی در خصوص دستگاهها انجام نشده است و به عنوان مثال اطلاعی از تجهیزات و ماشین آلات  موجود در شهرستان برای استفاده در زمان بحران در دسترس نیست.

 

وی تاکید کرد: متاسفانه ما در مورد حوادث حافظه کوتاه مدت داریم و این امکان که شاید حادثه زلزله بم برای شهر ما نیز اتفاق بیافتد را فراموش کرده ایم.

 

رئیس بنیاد مسکن سبزوار نیز در ادامه جلسه و در خصوص مقاوم سازی ها در روستا ها عنوان کرد: متاسفانه ۸۷درصد از خانه های روستایی غیر مقاوم هستند.

 

نجاتی ادامه داد: از ۲۳ هزار و ۸۲۴ واحد مسکن روستایی سبزوار تنها ۳هزار واحد مقاوم سازی شده اند.

 

معاون پشتیبانی اموزش و پرورش نیز در این جلسه با بیان اینکه تنها ۱۵درصد از مدارس سبزوار توانایی استفاده به عنوان قرارگاه در زمان بحران را دارد ابراز کرد: ۴۰درصد از کدارس سبزوار به عنوان مدارس ۱۰۰درصد تخریبی بوده که هیچ ایمنی در زمان بحران نخواد داشت.

 

حسن محرابی ادامه داد: باقی مدارس نیز عمری بالای ۳۰سال دارد که نیازمند مقاوم سازی و تجهیز است.

 

انتهای پیام/