هنر برتر از گوهر آمد پدید ضرب المثلی که کمتر کسی است که آنرا نشنیده باشد و اما این با محمد طیبی با در آمیختن هنر و گوهر با هم سعی کرده تا از طریق گوهر تراشی هنرنمایی کرده و دست سازهایی را با استفاده از سنگ های قیمتی و تزئینی بسازد که هرکدام جلوه ای خاص در ذهن بیننده داشته باشد.

 

به گزارش بصیر سبزوار،محمدطیبی کارافرین بسیجی است که توانسته با استفاده از حرفه گوهر تراشی هم راه معاش خانواده خود را تامین کند و هم اینکه با تربیت هنرجویان علاقه مند به این رشته راهی برای درمان بیکاری داشته باشد.

 

برای آشنایی بیشتر با این کارآفرین و اقداماتش گفتگویی را ترتیب دادیم که ماحصل آن در ذیل آمده است.

 

بفرمایید چطور با این هنر آشنا شدید و تا قبل از این به چه کاری مشغول بودید؟

 

تا قبل از این کار چندیدن معدن ثبت کرده بودم که آخرین آن مربوط می شد به معدن آهن ،پس از ثبت معدن آهن متاسفانه به تحریم ها برخورد کردم که مانع از اکتشاف به دلیل نبود مشتری شد، واینکه بعد از گذشت مدت مجوز امکان ادامه کار معدن نبود از این دوره بود که بیکاری سبب شد تا در فکر ایجاد حرفه ای باشم که دیدن یک مستند تلویزیونی جرقه این کار را در ذهن من ایجاد کرد.

 

“سنگ های تزئینی می تواند جای صادرات نفت را بگیرند” این جمله ای بود که یک کارشناس در این مستند عنوان کردو بنده هم که به واسطه کار در معدن و اکتشاف با سنگ ها آشنایی داشتم اقدام به عملیاتی کردن این کار کردم.

 

گوهر تراشی را چگونه آغاز کردید؟

 

برای شناخت بهتر سنگ ها و آموزش گوهر تراشی به اصفهان رفتم و در یک دوره سه ماه شرکت کردم که این دوره برای بهتر شناختن سنگ های زینتی و قیمتی کمک فراوانی به من کرد.

 

برای شروع کار چه میزان سرمایه گذاری کرده و مواد اولیه کارتان را از کجا تامین می کنید؟

 

بعد از بازگشتم از اصفهان وسائل و تجهیزات مورد نیاز برای شروع کار حرفه ای را با ۵۰۰هزار تومان تهیه کرده و اقدام به جمع آوری مواد اولیه کار کردم که همان گوهر هایی است که شاید در زمان کار در معدن هررزو می دیدم و از کنار آنها بی تفاوتی رد می شدم.

 

در خصوص تهیه مواد اولیه کارتان و محل تامین آن بیشتر توضیح دهید؟

اینگونه بگویم که سبزوار غنی است از سنگ های قیمتی ،تزئینی و سنگ هایی با خاصیت درمانی که می توان با نگاه دقیق ترو کاربردی به آنها منبع درآمدی را برای خود تولید کرد به عنوان مثال عقیق کبود رضوی،جاسپر،آمیتیس سنگی هایی هستند که می توان به راحتی در مناطق مختلف سبزوار یافت  و اینها همان گوهرهای نابی هستند که خداوند در طبیعت برای ما قرار داده است.

 

در مورد سنگ هایی که در سبزوار وجوددارد و تا کنون با آنها پیدا کرده اید بفرمایید؟

سنگ ها بستگی به شرایط تشکیلشان در قسمت های مختلف فراوان و یا کم یاب هستند پس هر سنگی ممکن است در مناطق مختلف سبزوار وجود داشته باشد که به نسبت کم یاب تر بودن ارزش بیشتری پیدا می کند.

 

تا کنون اقدام به آموزش برای علاقمندان سبزواری هم داشته اید؟

 

خوشبختانه جوانان سبزواری علاقه خوبی به این کار نشان داده اند و این علاقه سبب شد تا دوره های یک ماه با مبلغ ۸۰۰هزار تومان که این مبلغ برای بسیجیان به۵۰۰هزارتومان میرسد را  راه اندازی کنم و با توجه به پایین بودن مبلغ تجهیز کارگاه ۴نفر از افراد آموزش دیده وارد عرصه کار شده و به صورت مستقل اقدام به کار کرده اند.

 

 

برای صحبت پایانی اگر نکته ای مانده بفرمایید؟

 

حدود ۹۰درصد از جامعه از سنگ های تزئینی به اشکال مختلف در انگشتر و جواهرات مختلف استفاده می کنند که بیشتر افراد هم این شنگ ها را از شهر های اطراف خریداری می کنند حال آنکه بیشتر این سنگ ها در سبزوار بوده و با نگاه دقیق تر و فرآوری آنها می توان منبع درآمدی برای شهر داشته باشیم و این هنر را از تک قطبی بودن در استان خارج کنیم.

 

انتهای پیام/