مراسم رونمایی از کتاب «زندان موصل» ۲۹ فرودرین در سبزوار برگزار می شود.

به گزارش بصیر سبزوار به نقل از سلام سربدار، رئیس کمیسیون ایثارگران شورای اسلامی شهر سبزوار از برگزاری مراسم رونمایی از کتاب «زندان موصل» با حضور مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری خبر داد.

ارغیانی با بیان این که تعدادی از نهادهای شهرستان و موسسه پیام آزادگان برای مشارکت در برگزاری این مراسم اعلام آمادگی کرده اند، افزود: از جواد کاور بخشایش نویسنده این کتاب نیز دعوت شده است تا همراه با تعدادی از آزادگان سبزواری و عموم علاقه مندان در این مراسم شرکت کنند.

علی ارغیانی درباره این کتاب به خبرنگار ما گفت: کتاب «زندان موصل» که به قلم جواد کامور بخشایش به نگارش در آمده است، خاطراتی از علی‌اصغر رباط‌‌‌جزی، اسیر آزاد‌ه‌ی سبزواری که ۱۰ سال از عمر خود را در اردوگاه‌های مختلف یک، دو، سه و چهار موصل به اسارت گذارنده است را در بر دارد.

وی با بیان این که رباط جزی شخصیتی است که پیش از انقلاب به دلیل مشارکت در مبارزات ضد رژیم شاه توسط ساواک مجروح و به زندان افتاده است و پس از انقلاب نیز در حالی که فقط سه ماه از ازدواجش می گذشته به جبهه می رود، گفت: شورای اسلامی شهر سبزوار با همکاری تعدادی از فعالان فرهنگی شهرستان بنا دارد در روز ۲۹ فروردین ماه ضمن برگزاری مراسم رونمایی از کتاب «زندان موصل» از این آزاده سبزواری نیز تجلیل به عمل آورد.

لازم به ذکر است حواشی کتاب «زندان موصل» به نوعی دایرهالمعارف اسارت است و اطلاعات جامعی را از زندان، اردوگاه‌های موصل و شخصیت‌های دوران اسارت بیان می‌کند. به عبارت دیگر حواشی این اثر منبعی برای شناسایی تاریخ دوران اسارت محسوب می‌شود.