پیام دادم که موضوع مهمی است لطفا تماس بگیرید. خبری نشد تا ساعت ۵ که یک ساعت به جلسه مانده بود تماس گرفتند. گفتم قرار بود خبر بدهید، ندادید؟ وقتی این شرایط را دیدم و دوستان هم به دو شرطی که گذاشته بودم و قبول کرده بودند عمل نکردند، استعفایم را پس گرفتم.

محمد علی طالبی، شهردار سبزوار در در حاشیه گفتگوهایش با سلام سربدار درباره عملکرد دو ساله اش در پاسخ به این سئوال که چرا پیش از سال نو از ریاست شهرداری استعفا داده و چرا الان استعفایش را پس گرفته است، گفت: در پایان سال ۹۴ برخی از دوستان در شورای اسلامی شهر به صورت محترمانه بحث داشتندکه اگر شما استعغا بدهید بهتر است. به این دوستان گفتم که آماده استعفا هستم و قصد مقابله با شورا را ندارم. بعد از مدتی آقای جلال تعصبی که گویا از طرف سایر اعضای شورا نمایندگی داشتند با بنده وارد صحبت شدند. به وی گفتم آمادگی استعفا را دارم و برای این پست چه سرپرست و چه شهردار معرفی کنید بنده هم در خدمتش خواهم بود و ظرف یک ماه تا دو ماه یا نهایتا تا خرداد ماه یک یک پروژه ها را با تمام توضیحات و موارد لازم معرفی کرده و در خدمتشان خواهم بود. چون دوست دارم یک انتقال آرام صورت بگیرد.

وی در ادامه افزود: با آقای تعصبی قرار و مدارمان را گذاشتیم یعنی هم قرار گذاشتیم و هم مدارش را مشخص کردیم. چون در ابتدای سال پیمانکارها را در شهرداری بعد از تعطیلات تا بیاورید و آماده کنید عملا دو ماهی طول می کشد و اگر در این شرایط کار دست کس دیگری که مسلط بر امور نیست سپرده شود بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان به شهرداری خسارت وارد می شود والا در این دو ماه چه بنده باشم و چه نباشم اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

شهردار سبزوار با بیان این که قرار بود یک انتقال آرام و خوب داشته باشیم افزود:‌ استعفایم را بدون تاریخ تقدیم دوستان کردم تا هر زمان صلاح دانستند تاریخ بزنند و مطرح کنند. با دوستان هم شرط کردم طی این مدت موضوع استعفا باید محرمانه بماند و کارکنان شهرداری و روسای ادارات از موضوع مطلع نشوند. چون اگر متوجه می شدند دیگر کارها در شهرداری پیش نمی رفت؛ اما متاسفانه دوستان موضوع را حفظ نکردند و دقیقا پس از همان شبی که استعفا نامه را فقط به آقای کرامت دادم موضوع در محافل مختلف مطرح شد. شرط دیگر هم این بود که جلسه ای که در آن استعفا مطرح می شود باید علنی باشد. بنا داشتم گزارش کار مختصری بدهم و بعد هم صورت تک تک اعضای شورا را ببوسم و به خیر و خوشی خداحافظی کنم. چون اعتقاد دارم انتقال آرام نشانه بلوغ سیاسی، اجتماعی، اداری و انسانی است.

طالبی با اشاره به مشکلات جسمی اش در ایام عید گیفت: مقداری مشکلات جسمی و درد شدید در قفسه سینه داشتم که پزشکان می گفتند به احتمال زیاد مربوط به قلب است. چون می دانستم در ایام غیر تعطیل فرصت پیگیری نمی شود در مدت تعطیلات نوروز به چند بیمارستان در تهران و مشهد رفتم و در نهایت مشخص شد گرفتگی عضلات داخلی است.

این مقام مسئول با بیان این که قراری که با آقای تعصبی و کرامت گذاشته بودم را به هم زدند ادامه داد: روز شنبه ۱۴ فروردین که وارد سبزوار شدم به بنده گفتند ساعت ۱۱ در شورا به جلسه ای غیر علنی دعوتیم. اعلام کردم که بین ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۱ به همراه سایر مدیران شهرداری به دیدار اعضای شورا می رویم و بعد هم ساعت ۱۱ در جلسه شرکت می کنم. وقتی رفتم جلسه تشکیل نشد. دیروز هم گفتند که ساعت ۶ بعد از ظهر جلسه است. به آقای تعصبی زنگ زدم و گفتم ما قراری داشتیم. گفت جلسه ام و زنگ می زنم. از همانجا رفتم علوم پزشکی به ملاقات آقای مسلم. آقای تعصبی هم آمدند آنجا. گفتم شما هم قرار و هم مدار ما را به هم زدید لذا بنده جلسه بعد از ظهر را نمی آیم و خواهشا این جلسه برگزار نشود. گفت تلاش می کنم انجام نگیرد.

وی در ادامه افزود: قرار شد خبر با آقای تعصبی باشد. خبری نشد. برای همین چند بار تماس گرفتم. جواب ندادند. پیام دادم که موضوع مهمی است لطفا تماس بگیرید. خبری نشد تا ساعت ۵ که یک ساعت به جلسه مانده بود تماس گرفتند. گفتم قرار بود خبر بدهید، ندادید؟ وقتی این شرایط را دیدم و دوستان هم به دو شرطی که گذاشته بودم و قبول کرده بودند عمل نکردند، استعفایم را پس گرفتم.

طالبی در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال استعفای دوباره گفت: آدم عاقل هیچ وقت صددرصد حرف نمی زند و نمی توانم بگویم که صددرصد چه اتفاقی خواهد افتاد.