از مغازه ها خارج می شوم صدای نوجوان دست فروشی به گوشم می رسد که با صدای بلند و گفتن کلمه "حراج ،حراج سعی در ترغیب مردم برای خرید دارد...تا شاید رکود بازارش را خودش بشکند.

به گزارش  بصیر سبزوار،همیشه عادت کرده ایم روزهای پایانی سال خیابان ها رو شلوغ تر از حد ممکن ببینیم شلوغی که ارمغان نوروز رامی دهد وهمه برای خرید سال نو بازار را مقصد خود قرار می دهند این ایام برای بچه ها حال و هوایی خاص داردامسال اما در نگاه به خیابان های مرکزی شهر از آن شلوغی های سالهای گذشته خبری نیست.

 

هرچند که دانستن دلیل این خلوتی قابل حدس زدند است اما بازهم به سراغ فروشندگانی می روم که گلایهایشان این بار بیشتر از همیشه است.

 

مسعود حاجی زاده یکی از فروشندگان کیف و کفش در خیابان بیهق است از اوضاع کسب و کار و فروش میپرسم که سوالم تمام نشده  جواب میدهد: تعریفی ندارد انگار مردم پولی برای خرید ندارند وضعیت خرید و فروش هم راکد است مردم رغبتی برای خرید ندارند حتی تخفیف ها هم انها را مشتاق به خرید نمی کند .

 

مشتری از راه می رسد و حرفمان را قطع میکند اماتنها بعداز پرسیدن قیمت چند مدل کیف از مغازه خارج می شود مسعود ادامه می دهد اکثر مشتری ها اینگونه هستند شرایط بازار نسبت به سال گذشته بسیار بدتر شده و توان مردم برای خرید کاهش داشته است.

 

این فروشنده قیمت هایش را برای می خواند تا به من اطمینان دهد که اجناس را به صورت منصفانه می فروشد اما بازهم آنچنان که باید مردم تمایلی برای خرید ندارند.
اما این رکود تنها مختص این صنف نیست سعید برغمدی نیز که فرشنده لباس زنانه در خیابان کاشفی است رضایت چندانی از فروش ندارد سعید می گوید تا جایی که ممکن است سود فروش را کاهش میدهیم اما بازهم تاثیر چندانی در خرید مردم ندارد.
این فروشنده لباس همانطور که  اجناس را برای مشتری می آورد به من جواب می دهد ما هم به نتیجه برجام و رفع تحریم ها امیدوار شده بودیم ولی انگار برجام هم درجازده و باز هم برای رونق باید به وعده ها دل خوش باشیم.
سعید برغمدی که چندین سال است در این شغل فعالیت دارد می گوید اگربخواهم  درآمدم  در روزهای پایانی سال های گذشته را با امسال مقایسه کنم بیشتر از دوبرابر کاهش داشته است.

 

از یکی از مشتریان این مغازه هم این سوال را می پرسم از قضا اوهم کاسب است امروز به قصد خرید برای خانواده به مغازه لباس فروشی آمده سری به نشانه تاسف تکان می دهد می گوید وضع فروش ما هم تعریفی ندارد کلا باید بگویم که همه بازار در رکود است.

 

فروشگاه های لوازم خانگی نیز می تواند برای خانواده و خصوصا خانم ها جذابیت خاصی برای خرید عید داشته باشد محمد قاسمی نیز یکی از فرشندگان این صنف است که او نیز از فروش رضایت جندانی ندارد و می گوید با اینکه نسبت به روزهای قبل کمی فروش بیشتر شده اما در مقایسه با روزهای پایانی سال تغییر چندانی درفروش نداشته ام.

قاسمی هم کاهش توان خرید مردم را دلیل این کسادی بازار می داند و می گوید مردم دراین روزها ترجیح می دهند تا تنها ضروریات زندگی را تهیه کنند.

 

جلال محبی که حوزه کاری خود را فروش اجیل می نامد و مانند دیگر کاسبان و فرشندگان از وضعیت بازار رضایت چندانی ندارد با لحنی که بیشتر به شوخی می خورد می گوید بنده حاضرم آجیل عید را به صورت قسطی بفروشم …

 

از مغازه ها خراج می شوم صدای نوجوان دست فروشی به گوشم می رسد که با صدای بلند و گفتن کلمه حراج ،حراج سعی در ترغیب مردم برای خرید دارد…تا شاید رکود بازارش را خودش بشکند.

 

در گفتگوهایم چندین بار کلمه رکود بازار را از زبان فروشندگان و خریداران شنیدم بی اختیار یا وعدههایی افتادم که در ابتدا قرار بود پایان سال ۹۳محقق شود بعد از به پایان سال ۹۴موکول شد حال که به پایان سال بازهم خبری از خروج از رکود و رون بازار و گشایش اقتصادی دیده نمی شود.

 

انتهای پیام/