شهردار سبزوار گفت: خطر قنوات در شهر سبزوار كمتر از يك زلزله ۸ ريشتري در اين شهر نيست.

دکتر محمد علی طالبی در نخستین کارگاه آموزشی تخصصی یک روزه اصول و مبانی مدیریت بحران با بیان اینکه ریسک بحران در شهر سبزوار بسیار بالاست، افزود: علاوه بر بلایای طبیعی سیل، زلزله، تندباد، گرد و غبار و.. شهر سبزوار با یک بحران بزرگ تر به نام قنوات روبروست که تقریبا هیچ شهری از ایران با آن مواجه نیست.

وی با بیان اینکه در شهر سبزوار ۱۱ رشته قنات رها شده و مترک وجود دارد، اظهار داشت: این قنوات به صورت یک شبکه تارعنکبوتی به هم متصل شده اند که متاسفانه ما هیچ شناختی از آن نداریم و همین مسئله شهر را به صورت اختصاصی درگیر یک بحران بزرگتر از بلایای طبیعی کرده است.

او با اظهار اینکه ما در شهر سبزوار بعضا با فرورفتگی هایی در سطح شهر مواجه هستیم، بیان کرد: در چند سال قبل متاسفانه بر اثر یکی از این فرو رفتگی ما شاهد فوت یکی از همشهریان بودیم که به ناگاه در هسته مرکزی شهر رخ داد.

دکتر طالبی اضافه کرد: میزان شناخت علمی بشر به مراتب خیلی بیشتر از زلزله است تا میزان شناخت ما از قنات های سردرگم شهر سبزوار.

او تصریح کرد: البته شهرداری در سال گذشته قرارداد مطالعات قنوات متروک سبزوار را با مشاور منعقد کرد که فاز نخست آن تحویل داده شد.

شهردار سبزوار با بیان اینکه قنوات یکی از بحران هایی است که استثنا شهر سبزوار با آن درگیر است، گفت: قنوات متروک که اتفاقا به شبکه فاضلاب و اگوی سنتی سبزوار نیز متصل شده شرایط سختی را برای ما بوجود آورده به طوری که این معضلات از نیمه جنوبی به سمت نیمه شمالی شهر سرایت کرده و در حال پیش روی است.

وی با بیان اینکه در دهه ۵۰ پس از ۱۸ متر گوبرداری به رطوبت آب های زیر سطحی می رسیدیم، افزود: این مهم در حال حاضر پس از ۴ متر گودبرداری به دریایی از آب می رسد که متاسفانه امکان کاهش آب هم وجود ندارد.

دکتر طالبی با تاکید بر اینکه آسیب قنوات به ابنیه های تاریخی شهر این وضعیت را در مرحله هشدار قرار داده است، گفت: ابنیه ها و آثار تاریخی که عموما در هسته مرکزی شهر قرار گرفته اند بر روی گسل ۹ ریشتری قنوات متروکه هستند که اگر اقدام جدی از سوی مدیریت شهری سبزوار صورت نگیرد آثار تاریخی، شهر قدیم سبزوار و حتی جان مردم با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد بود.

دکتر حسین شاد دبیر ستاد بحران شهرستان سبزوار نیز در این کارگاه با بیان اینکه بحران زمانی اتفاق می افتد که تعادل بین توانمندی ها و نیازمندی ها به هم می خورد، گفت: می توان با موارد چهارگانه پیشگیری ، آمادگی، مقابله ، بازسازی و باز توانی بحران را به خوبی مدیریت کرد.

گفتنی است این کارگاه با عنوان ” تاریخچه مدیریت بحران، الزامات مدیریت بحران و مصادیق و انواع بحران” با حضور ۱۵۰ نفر از مسئولان ادارات و کارشناسان سبزوار توسط دکتر احمد احمد معظم معاون سازمان آتش نشانی شهرداری تهران در محل سالن اجتماعات شهرداری برگزار شد.

 

منبع :سایت شهرداری