رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار گفت: خوشبختانه هیچ موردی از بیماری تب برفکی در سبزوار دیده نشده است.

ولی‌الله جغتایی در گفتگو با بصیر سبزوار بابیان اینکه با شیوع این بیماری در استان اقدامات پیشگیرانه وروند آگاهی بخشی را در حوزه شهرستان آغاز کردیم خوشبختانه تاکنون هیچ موردی از این بیماری در سبزوار مشاهده نشده است.

 

وی با اشاره به آهک پاشی و نظارت مستقیم در میادین فروش دام شهرستان آگاهی بخشی مستمر مبنی اینکه دام‌های خریداری‌شده از میادین فروش صرفاً برای انتقال به کشتارگاه خواهند بود تأکید کرد: همکاری دامداران نیز نقش مؤثری در کنترل بیماری داشته است.

 

جغتایی همچنین واکسیناسیون دام را از دیگر راه‌های کنترل و پیشگیری در شیوع بیماری عنوان کرد و ادامه داد: تأکید بر جلوگیری از ورود دام‌های غریبه و قرنطینه دام‌ها از بهترین راه‌های مبارزه و کنترل بیماری تب برفکی است.

 

رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار در تشریح بیماری تب برفکی تصریح کرد: این بیماری با ناقل ویروس بوده دارای واگیری بالایی در دام است و سبب ایجاد خسارت‌های اقتصادی فراوان می‌شود.

 

وی همچنین ادامه داد: این بیماری در دام‌های جوان سبب تلفات بیشتری داشته و در دام‌های بزرگ‌سال سبب تب، زخم در دهان و پوزه و همچنین لنگش را در پی دارد.

 

جغتایی بابیان این‌که شیوع این بیماری سبب ایجاد خسارت‌های بالای ۷۰درصد در دام می‌شود ادامه داد: با مبتلا شدن دام‌ها به این بیماری زخم‌های ایجادشده دردهان خوراک دام را به صفر رسانده که با توجه به دوره یک‌هفته‌ای بیماری دام مبتلا بسیار لاغر می‌شود.

 

انتهای پیام/