به مناسبت فرا رسیدن سالروز میلاد پر برکت حضرت زینب سلام الله علیها و به‌منظور آگاهی از اقدامت صورت گرفته برای بازسازی حرم عمه سادات(س) با یکی از کارشناسان ستاد بازسازی عتبات عالیات به گفت وگو نشستیم.

به گزارش بصیر سبزوار، به مناسبت فرا رسیدن سالروز میلاد پر برکت حضرت زینب سلام الله علیها و به‌منظور آگاهی از اقدامت صورت گرفته برای بازسازی حرم عمه سادات(س) با یکی از کارشناسان ستاد بازسازی عتبات عالیات به گفت‌وگو نشستیم.

قاسم حیدری مسئول ستاد بازسازی عتبات شهرستان امیدیه استان خوزستان که به‌تازگی از سوریه بازگشته است در این گفت وگو به شرایط خاص کار بازسازی حرم در کشور جنگ زده اشاره کرد و از انجام پروژه‌ها در مقابل چشم داعشی‌ها و کرامات حضرت زینب (س) برایمان تعریف کرد که در ادامه می‌خوانید.

سوال: آقای حیدری از چه تاریخی توفیق خدمت در آستانه حضرت زینب سلام الله علیها را پیدا کردید؟ همراهان شما چند نفر بودند؟

پاسخ: بنده به همراه گروهی ۲۰نفره از ۲۵ آبان امسال به مدت دوماه توفیق حضور و مشارکت در بازسازی حرم حضرت زینب(س) را پیدا کردیم.

سوال: زمان ورود شما فضای شهر و پیراون حرم چگونه بود؟

پاسخ: بر در دیوار شهر آثار جنگ کاملا مشهود است.ساختمان‌های تخریب شده و دیوارهای ترکش خورده در کنار حرم مطهر فضای کاملا غریب و غم زده‌ای را ایجاد کرده است.

سوال: در مدتی که آنجا بودید صدای درگیری و جنگ را هم می‌شنیدید؟

پاسخ: شرایط خطرناک تر از این حرف‌ها بود. شب عاشورا عناصر تکفیری خمپاره‌ای را به سمت حرم مطهر شلیک کردند که درست زیر ساعت صحن حرم به دیوار خورد و منفجر شد.

با همت دوستان ظرف ۸ ساعت آن را ترمیم کردیم.البته شیربچه‌های مدافع حرم جانانه از این مکان مقدس دفاع می‌کنند اما به‌هر حال در شهر و کشوری کار می‌کردیم  که چند سالی است درگیر جنگ است.

به دلیل همین خطرات و کمین تک تیراندازان داعشی کار ترمیم مناره و اتاق موذنه حرم که ارتفاع بیش از ۵۰متر دارد، اندکی به تعویق افتاد اما با کرامت خود بی‌بی-حضرت زینب (س)- و رشادت بچه‌ها، آن کار را هم انجام دادیم.

سوال: در این مدت چه اقداماتی صورت گرفت؟

پاسخ: ایزوگام بام حرم، ترمیم کاشی‌کاری‌ها و ترمیم گنبد مطهر که بر اثر اصابت ترکش خمپاره‌ها آسیب دیده بود، تعمیر سیستم برق و تهویه مطبوع و …ازجمله اقداماتی بود که صورت گرفت.

سوال: از شرایط کار برایمان توضیح دهید.

پاسخ: ما در فصل بارندگی وارد سوریه شدیم.این کشور آب و هوای مدیترانه‌ای دارد.در این فصول بارندگی‌ها شدید و بی‌امان است.هوا هم به شدت سرد می‌شود.همانطور که گفتم اولویت اول ما ایزوگام و عایق سقف حرم بود تا بر اثر بارندگی آسیبی به سازه‌ها وارد نشود.اما برای انجام این کار حتما باید هوا صاف و آفتابی می‌شد.

با یک گروه ۶نفره متخصص ایزوگام بر بالای بام رفتیم. توسلی به ائمه معصومین علیهم السلام و خود حضرت زینب سلام الله علیها کردیم. با چشمانی گریان زیر رگبار باران روبروی گنبد مطهر عرضه داشتیم «بی‌بی‌ جان ما ارادتمندان خاندان شما از ایران آماده‌ایم تا برای ترمیم صحن و سرای نورانی‌تان، نوکری کنیم.اگر باران همین طور بی‌امان ببارد، می‌ترسیم این توفیق نصیب ما نشود. شما خاندان کرم هستید، مرحمتی کنید بی‌بی‌جان تا این توفیق از این بچه‌ها سلب نشود.»

سپس خدا را به مقام والای عمه سادات قسم دادیم تا باران ولو چند ساعتی بند بیاید.باورتان نمی‌شود، باران سیل آسایی که اهالی دمشق می‌گفتند چند روز خواهد بارید، بند آمد و هوا آفتابی شد.یکی از خادمان سوری به ما گفت: خوشبحال شما ایرانی‌ها که حضرت زینب سلام الله علیها اینقدر هوای‌تان را دارد.

همین که هوا آفتابی شد در مدت کوتاهی دست‌کم ۱۲ -۱۳ رول ایزوگام انجام دادیم.بقیه کارها نیز به مرور انجام شد.گلدسته‌های حرم هم آر.پی.جی خورده بود و در ارتفاع ۵۰متری نقش کاشی کاری آن تخریب شده بود.جلوی چشم تک‌تیراندازان داعشی ۵۰ متر داربست زدیم و آنجا را ترمیم کردیم.

برای ترمیم این کاشی‌کاری ها از آنها تصویر گرفتیم و برای استادکاران ایرانی در شهر اصفهان فرستادیم.برخی قطعات در اصفهان ساخته شد و به سوریه فرستاده شد.البته کارگاهی هم در حرم ایجاد کردیم که تک‌تک کاشی‌های آسیب دیده را همانجا ترمیم کردیم.

سوال: در صحبت‌های خود اشاره‌ای به کرامت حضرت زینب سلام الله علیها کردید. لطفا بیشتر در این باره برای ما بگویید.

پاسخ: اولا همین حضور و توفیق خدمت در کشوری جنگ زده و رفت وآمد بچه‌ها در ایمنی و سلامت خود یک معجزه و کرامت از سوی معصومین علیهم السلام است.کرامت دیگری که بارها شاهد آن بودیم، گره گشایی از مسائل فنی کارها بود.همانطور که گفتم سلسله‌ای از کارهای مختلف انجام گرفت که ما در همه آنها تخصصص نداشتیم اما با کرامت همین بزرگواران، راهکار پیچیده‌ترین مسائل فنی به ذهنمان می‌رسید و اجرا می‌کردیم.

البته این کرامات تنها مختص شیعیان نیست.دامنه تفضلات این خاندان بسیار وسیع است.زمانی که بام حرم  را برای انجام ایزوگام تمییز می‌کردیم  دوستان مقداری از خاک و ریگ نشسته بر بام حرم را برای تبرک و ساخت مهر بر می‌داشتند.یکی از مهندسان سوری که از اهل تسنن بود این کار بچه‌ها را دیده بود.او هم مقداری از این شن و خاک را برداشته بود و برای بیماری برده بود که دستش به‌دلیل نامعلومی متورم و عفونی شده بود.خود او برای ما تعریف کرد که این ریگ را روی دست بیمار گذاشتیم و با تعجب دیدیم که تورم چرکی با حرکتی موج مانند به کف دست بیمار آمد و بعد بیرون ریخت.در میان چرک و خون تکه ریز چوبی بود که دلیل عفونت بود و ماه‌ها دکترها از تشخیص دلیل آن عاجز بودند.

سوال: حضور شما در آن منطقه بین ساکنان و مردم سوریه چه بازتابی داشت؟

پاسخ: حضور بچه‌های ایرانی در آنجا از مدافعان حرم گرفته تا متخصصان ستاد بازسازی عتبات عالیات روحیه و نشاط بالایی به خادمان، مجاوران و زائران بی‌بی(س) داده است.همین اقدامات اولیه بازسازی، غم غربت را تا حد زیادی از منطقه زینبیه زدوده است.پخش صدای اذان از موذنه حرم و درخشش گنبد مطلای حضرت زینب سلام الله علیها امید بخش مردم و مدافعان حرم است.

خدا را شاکریم که به ما و مجموعه ستاد بازسازی عتبات عالیات توفیق این خدمت‌گذاری کوچک را داد.امیدواریم به‌زودی با ریشه کن شدن فتنه عناصر تکفیری، طرح های توسعه حرم‌های شریف در سوریه همانند اعتاب مقدسه با همت مردم عزیز آغاز شود.

منبع:پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد بازسازی عتبات عالیات