رئیس اداره اوقاف سبزوار گفت: 2200موقوفه در سبزوار ثبت‌شده است که این تعداد نسبت به وسعت شهرستان رقم بالایی نیست.

به گزارش بصیر سبزوار،حجت‌الاسلام محمد نیساری با بابیان اینکه ۲۲۰۰موقوفه سبزوار دارای ده هزار و ۱۰۰رقبه در شهرستان است اظهار داشت: سبزوار به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای شیعی ظرفیت بسیار زیادی برای افزایش تعداد موقوفات دارد.

 

وی همچنین با انتقاد از برخی شایعات مبنی بر تصاحب درآمد موقوفات توسط اداره اوقاف تصریح کرد: متأسفانه این شایعات سبب خواهد شد تا متولیان موقوفات اطلاعات موقوفه را به اداره اطلاع ندهند و این امر سبب خواهد شد تا طی سالیان موقوفه از وقف خارج شود که کاری غیر شرعی است.

 

نیساری در تشریح محل خرج درآمد موقوفات تشریح کرد: هر موقوفه در اداره اوقاف دارای حسابی جداگانه است که ۱۰درصد از درآمد موقوفه برای متولی و ۱۰درصد برای حفظ عین وقف و ۵درصد در جهت تبلیغ فرهنگ وقف استفاده‌شده و ۷۵درصد باقی‌مانده در حساب اصلی موقوفه خواهند ماند.

 

رئیس اداره اوقاف سبزوار همچنین بابیان اینکه بیشتر موقوفات سبزوار در تعزیه‌داری ائمه ثبت‌شده است تاکید کرد: مردم در زمان قدیم در مقابله با حکومت‌های ستمگر که قصد از بین بردن مراسمات تعزیه را داشتن این اقدام را انجام داده‌اند و امروز نیز می‌توان با تشخیص نیاز روز جامعه در وقف‌های جدید بهترین حوزه وقف را انتخاب کرد.

 

وی همچنین با تاکید به راین مسئله که وقف و یا درآمد موقوفه تنها در همان محلی که در ابتدای وقف تعیین‌شده باید خرج شود ادامه داد: متأسفانه برخی انتظار دارند که اداره وقف با درآمدهای وقفی در همایش‌هایی مشارکت مالی انجام دهد که محل خرج درآمد وقف نبوده و این اقدامی حرام است.

 

نی ساری همچنین با انتقاد از برخی ادارات که اموال و املاک وقفی را در اختیاردارند خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی از این ادارات در پرداخت اجاره‌بها کوتاهی می‌کنند و یا انتظار تخفیف دربهای اجاره موقوفه رادارند که این کار از عهده اوقاف خارج و اقدامی غیرشرعی می‌باشد.

 

انتهای پیام/