به گزارش بصیر سبزوار، پیش‌ازاین هیئت اجرایی ستاد انتخابات سبزوار در رفتاری منفعلانه توپ احراز صلاحیت‌ها را در میدان هیئت نظارت استان و شورای نگهبان انداخت و رای به احراز صلاحیت هر ۳۰ نفر داوطلب نامزدی انتخابات مجلس دهم از حوزه انتخابیه سبزوار، جوین، جغتای، داورزن و خوشاب داد.

هیئت نظارت مرکزی نیز که نظر نهایی هیئت نظارت استان را دریافت کرده است، طبق مهلت قانونی تا نیمه‌شب فردا نتایج احراز صلاحیت‌ها را به‌صورت محرمانه؛ به خود نامزدها و فرمانداری اعلام می‌کند.

 

کسانی که در این مرحله صلاحیت آنان از سوی هیئت نظارت مرکزی تأیید و به آنان اطلاع داده شود، تأیید صلاحیت شده قطعی هستند؛ اما تا یک روز مانده به شروع مهلت تبلیغات قانونی که همان ۸ روز مانده به‌روز برگزاری انتخابات است حق اعلام عمومی آن را ندارند. کسانی نیز که طبق اعلام هیئت نظارت مرکزی صلاحیت آنان احراز نشده باشد می‌توانند در مهلت قانونی به این شورا اعتراض کنند تا روند احراز صلاحیت آنان مجدداً در دستور کار قرار گیرد.

 

گزارش‌های رسیده به رصد حکایت از آن دارد چهارنفری که با توجه به سوابق آنان و قوانین موجود پیش‌ازاین پیش‌بینی می‌شد رد صلاحیت شوند -و هیئت اجرایی انتخابات در سبزوار با مسامحه‌کاری درباره آنان برخورد کرد- از سوی هیئت نظارت بر استان تأیید صلاحیت نشده‌اند.

 

مسئولان در استان و نمایندگان شورای نگهبان به‌واسطه رعایت قواعد قانونی حاضر نشدند صحت عدم احراز

صلاحیت این چهار نفر را رسماً تأیید یا رد کنند؛ اما منابع نزدیک به هیئت نظارت استان این خبر را تأیید کرده‌اند.

 

با توجه به این‌که حضور یا عدم حضور دو نفر از اشخاص احراز صلاحیت نشده در روند رقابت‌های انتخاباتی حوزه انتخابیه سبزوار بزرگ تا حد زیادی می‌تواند تأثیرگذار باشد به نظر می‌رسد معادلات و گمانه‌زنی‌ها در این زمینه از روز یکشنبه تا حد زیادی تغییر می‌کند. دو نفر دیگر نیز که احراز صلاحیت نشده اند از نیروهای با تفکرات رادیکال هستند که بودونبودشان در عرصه رقابت‌های انتخاباتی سبزوار تأثیر چندانی ندارد؛ اما با توجه به مواضعی که از آنان تا پیش‌ازاین مشاهده‌شده ممکن است در صورت رد صلاحیت به برخی فضاسازی‌ها در فضای شبکه‌های اجتماعی دست بزنند که در صورت بروز چنین اتفاقی، موارد پیش‌آمده نشان از کم‌ظرفیتی و پیگیری اهداف خاص از طرف آنان دارد.

منبع : رصد